היסטוריה גיקית

 

geeksvrsno

הגיקים היו גם המאמצים הראשוניים (ה-Early adopter) של רעיונות חדשים. ניתן לומר בבטחה שמי שהמציא את  את הדת הראשונה היה כנראה גיק.

אך כל טרנד חדש לא מחזיק מעמד לאורך זמן , ככל שטרנד נהפך לפופולרי גיקים נוטים לזנוח אותו ולעבור למשהו אחר.

מדע

הגיקים נמצאים בתהליך מתמיד של בריחה מהאנושות הקונבציונלית. חלקם מתוך יהירות וחלק אחר מעולם לא הרגיש חלק. יחד עם זאת מתקיימת מערכת יחסים ביניהם לבין החברה.

 

אנשים נורמלים תמיד התייחסו בחשדנות כלפי הגיקים. שכן מבחינתם גיקים הם אנשים שלא מעוניינים להיות חלק מהחברה אבל בוחרים לחיות בה, אזרחים בעליי נאמנות כפולה

אנשים נורמלים לאורך השנים לא הבינו את הגיקים מה שעשוי להסביר את מקור המילה Geek עצמה , שורש המילה שרד עד היום בשפות הגרמאניות בתור gek = משוגע.

היסטוריה מודרנית

בתקופה של היעדר אפשרויות הדרך העיקרית של הגיקים להרוויח כסף הייתה בעיסוקי שוליים. קרנבלים וירידים בהם אנשים "נורמלים" היו מגיעים בשביל לחזות באנשים משונים. אלה שגשגו החל מהמאה ה18 באירופה. גיקים אלה היו ידועים בתור פריקים.

המהפכה התעשייתית במאה ה-18 ועלייתו של המדע עודדו גיקים לממש את הפוטנציאל שלהם ולמצוא מקומות עבודה מתאימים יותר. אפשר לומר שבתקופה זו הגיקים החלו לצאת מהארון. מהנדסים ומדענים זכו למעמד וכבוד והתרבות בכללותה חשקה בהם. יחד עם זאת בקרב הציבור הבור הרחב אלה עדיין נשארו משונים.

מ1920 לערך כאשר מופעי השוליים והקרנבלים הנודדים מאירופה הפכו לפופולריים בקרב ההמון הלא משכיל בארה"ב  ה"הגיק" בצוות הבידור הופרד מהפריק המסורתי והיה מבצע תעלולים מזעזעים ומגעילים לבידור ההמונים.

הבדל משמעותי בין שניהם היה המראה החיצוני של הפריק שהיה אקצנטרי, הגיק לעומתו עשוי היה להראות כמו אדם מהישוב. חלוקה ברורה זו בין פריק לגיק נותרה עד ימינו.

המהפכה התעשייתית התפתחה למהפכה הדיגיטאלית. החנונים היו הראשונים לאמץ את הטכנולוגיה החדשה והחלו להתמקצע בשורה של מקצועות חדשים , לקרוא ולכתוב בשפה הדומה לאנגלית אך בלתי מובנת למרבית האנשים. ככל שהשימוש של הטכנולוגיה לא היה נחלת הציבור הרחב אלה נחשבו כחנונים אך ככל שטכנולוגיה החלה לחלחל לתוך החברה החנונים הפכו לגיקים (משוגעים לדבר).

לא רק מחשבים , גיקים החלו להופיע בכל מדיה ועיסוק אפשרי. הליברליות היחסית של החברות וההתפוצצות המידע הפכו את הגיקיות לנגישה לכל אדם אם רק ירצה בכך. עם זאת ודווקא בגלל זאת החברה הגיקית החלה להפוך לסגורה יותר.

התנשאות שהיתה מופנית בעבר לאנשים רגילים החלה להיות מופנית לגיקים עצמם, ההיפסטרים נולדו.

ככל הדברים הלא הנגישים גם ההיפסטרים או גיקים-שיקים, הפכו לנחשקים ע"י החברה הכללית. הנורמלים החלו לרצות להיות היפסטרים. אלה החלו לאבד בהדרגה את הסממנים הגיקים הרגילים עד שכל מה שנשאר היתה ההתנשאות החברתית והנרקסיזם המלווה בהצגה שיטחית של תחומי עניין איזוטריים.

מה בנוגע לחנונים ?

חנונים עדיין קיימים , הם עדיין נמצאים בארון , מגירה או קופסה אטומה לאור אחרת . הם עדיין מתביישים בעיסוקם המיוחד ועדיין מפתחים את תחומי העיסוק הביזארים שלהם. הם מגניבים בעיקר את עצמם מהם אחדים הפכו להיות לגיקים והפנדומים והקהילות אליהם הם משתייכים מהווים את כל עולמם עבורם.

העתיד של הגיק

על פי ראיות מהתקופה האחרונה עושה רושם שמהפכת המחשוב הזעיר והרישות החברתי המהיר שעברה החברה שלנו תוך כ – 7 שנים החלה לתת את אותותיה. תרבות הגיקים החלה להיחשף בטלויזיה ובכל מדיה פופולרית אחרת.

סרטי קומיקס הם כעת צורת בידור מקובלת. קומדיות שנונות כגון "המפץ הגדול" זוכות בפרסים יוקרתיים ומשחקי מחשב שוב החלו לחזור לכותרות דרך עלייתו של זרם האינדי במשחקים. כל הסמנים האלה מראים שהחברה הנורמאלית החלה לשאוב עוד ועוד מהפנדומים הגיקיים.

הגיקים החנונים בתורם ממשיכים לנסות לברוח מהחברה לתחומי עיסוק שהולכים ונהפכים לאיזוטרים יותר ויותר. ריבוי הפנדומים הופך אפשרות זו לנגישה בהרבה מבעבר. יחד עם זאת המקצועות החדשים ותרבות הצעירים הופכים בהדרגה את הגיקים לציבור הרגיל באזורים שלמים בהם האוכלוסיה הומוגנית.

תפוצת הגיקים גדלה באזורים מסויימים ונעלמת לחלוטין באזורים אחרים.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*