אינסקטואידים ושנאת זרים

אינסקטואידים

אינסקטואידים הם אויב נפוץ במד"ב עוד מימי לוחמי החלל של א. היינליין . בספרו , היינליין תיאר חברה עתידנית שביטלה חרויות אזרחיות בתמורה לשלטון צבאי. השלטון הצבאי היה נחוץ בכדי להבטיח את הגנת המושבות האנושיות ע"י גזע חייזרי אינסקטואידי מתועב.

הספר שנכתב בזמן המלחמה הקרה והפרנויה שאפפה אותה הציג את האמריקאים בצורה שלילית. לא קשה לראות את ההקבלות של ההתרחשות הפוליטית באותה תקופה בארה"ב להתנהלותה של הפדרציה האנושית בספר. האינסקטואידים בספר, אגב, מדמים את הסובייט העליון כפי שנתפס ע"י אמריקאים בני התקופה: "פרטים שויתרו על בחירה חופשית בתמורה להשרדות וחוזק".

ספרים לחוד ומציאות לחוד נכון ? לא בדיוק….בעיצומה של המלחמה הקרה ההממשלה האמריקאית החלה להשקיע הון במטרה להשיג עליונות צבאית על פני הסובייטים הן בפיתוח נשקים מתקדמים והן באמצעות השפעה על מקבלי החלטות ומימון קבוצות התנגדות. הסיבה הרישמית הייתה שהתערבות זו חיונית בכדי להבטיח כי דרך החיים "החופשית" לא תעלם מהעולם.

שדווקא בתקופה זו החירות האישית של אמריקאים רבים נפגעה (צייד המכשפות של מקארתי ) כך שאפשר גם לטעון שבדיוק ההפך הושג. במקום להגן על החופש, השלטון הצבאי קידם יעדים מילטריסטים ופאשיסטים.

משפט במהלכו הסאנטור מאשים אזרחים שאינם נאמנים למדינה

גם בסגה של אנדר שהחלה עם המשחק של אנדר, הוצגה התמודדות דומה של בני האדם מפני איום של גזע חייזרי (גם הוא אינסקטואידי). תחילת הסאגה דומה להחריד ללוחמי החלל עד כי אפשר לחשוב שמדובר בחיקוי אך בהמשך הסדרה מתפתחת לכיוונים חדשים שמציגים את הבעייה האמיתית, בני האדם בספרים של אורסון סקוט קארד אינם דושים יהירים בסגנון מייקל ביי , הם פשוט נורא מפחדים מזרים.

הפחד מזרים

בעברית המלה חייזר מקורה באותו פחד והיא כלל לא מנסה להחביא את זה. למשל באנגלית מדובר ב- Extraterrestrial life ורק אם נשתדל נאמר alien life או alien.

בסדרת אנדר התפתחה היררכיה שלמה לתיאור זרות :

  • Utlanning -פרט מאותו המין כמו האובייקט אך מעיר או מדינה אחרת. התקשורת בין האובייקט לפרט שכזה היא פשוטה לרוב.
  • Framling – פרט מאותו המין של האובייקט שמתיישב בכוכב לכת אחר.
  • Raman – צורת חיים תבונית של גזע אחר.
  • Varelse – צורת חיים שאיתה אין ביכולתינו לתקשר ועל מניעיה אינם ברורים . קיימת הצדקה לחסל אותה.

האם יתכן שבני אדם מאותו כוכב לכת יחשבו כ- Varelse ?

ההיסטוריה האנושית מוכיחה שיש אפשרות כזו. כמעט כל המלחמות בעולם התרחשו בגלל שדמגוגים פוליטיים ניסו לשכנע בני אדם אחרים שקיימים זרים בעולמנו. זרים שחולקים את אותו הDNA אבל המניעים שלהם אינם ברורים ולא ניתן לתקשר איתם. הדרך הקלה ביותר להשיג שליטה על בני אדם היא להפוך קבוצה לגורם זר.

חרדים

חרדים הם דוגמא אקטואלית לפרטים המשתייכים לקהילה סגורה. הפחד שלהם מזרים הוא כה קשה שניתן לומר שהם מגדירים את החילוניים כRaman ואת הגויים כVarelse. מנהגי הכשרות היהודיים והטקסים שנועדו להבדיל את היהודים משאר העולם התפתחו בדיוק מהסיבות האלה, לבודד ולייחד קבוצה של פרטים באמצעות הטקסים כך שמנהיגי הקהילה יוכלו לשלוט בפרטים באופן ריכוזי ביותר. אחת הטענות החשובות ביותר על הסיבה ההיסטורית למסע ישראל במדבר בהנהגתו של משה, היתה שזו היתה דרך טובה לדוגמטיזציה של הערכים של הדת החדשה. תחשבו על זה כך, קבוצה של בני אדם נלקחת למסע ארוך במדבר במהלכו כל הפרטים שזוכרים תקופה אחרת מתים. נשאר רק הדור שחונך על ברכיה של הדת החדשה, הילדים שנולדו במדבר.

המסע במדבר היה סדנת גיבוש ארוכה.

שנאת חינם

אחת השערוריות הגדולות שפגעו במוניטין של אורסון סקוט קארד היתה העובדה שהאיש הומופוב , גזען ושמרן בצורה יוצאת דופן.האיש שכתב סדרה שלמה שעסקה על קבלת זרים הוא בעצם שונא זרים בעצמו.

והנה ההוכחה לכך שאפשר לכתוב על התופעה להטיף נגדה ועדיין כולנו שונאים זרים במידה כזו שאנחנו מוכנים לעשות כמעט הכל בשביל להפטר מהם. כן כן שנאת חינם קיימת בקרב החרידים למרות שהיא נחשבת כדבר מאוס ולא רק אצלם. גם החילונים מפחדים מזרים: מזרחיים , אשכנזים , רוסים , אתיופים , ערבים , דתיים וכל מי שהוא אחר.

זרות היא הדבר הבודד ביותר בעולם, כולם שונאים אותה כל כך.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*