דואליות חנון-ערס

הפוסט הזה עושה עבודה טובה בניתוח ערסיות שורשיה והחיבורים העדתיים של התופעה. בפוסט הנוכחי לא אכנס כלל לניסיון לנתח ערסים או חנונים אלה לתופעה מרתקת שאני קורא לה דואליות חנון ערס (על משקל דואליות גל-חלקיק).

Geeks and Jocks: Can't We All Just Get Along?

הקדמה

בפיזיקה דואליות גל-חלקיק היא תופעה קוונטית מעניינת שמהווה את הבסיס לכל התאוריות הקוונטיות. הרעיון כי חלקיק מסוגל להתקיים בו-זמנית גם בתור חלקיק בעל מיקום וכיוון מוגדרים וגם כהפרש פוטנציאלים למיקומים והכיוונים – גל אפשרויות .

חנונים וערסים תמיד היו אנטי-תזה אחד של השני. הערסים יצורים חברתיים המתאגדים יחדיו לצורך עשיית נזקים , עישון והפקרות מוסרית ומינית. בעוד החנון היצור הבודד , הרגיש העדין והמופנם נשאר לבדו לעסוק בעולמו הפנימי. זה הדימוי המקובל ששכיח היום באמצעות קיומם של תוכניות כגון "היפה והחנון" ו"המפץ הגדול".

דואליות חנון-ערס

לפי דעתי חנונים וערסים הם כמו חלקיק וגל. ערסיות היא קריסת הפוטנציאלים לכדי משהו קונקרטי. וחנוניות היא קיום הפוטנציאלים האלה. מכאן שכולם נולדים חנונים , כילדים אנחנו סקרנים לדעת על העולם לחוות אותו ולבנות את עצמנו. הדואליות נמצאת בזה שכולנו חווים רגעים של סקרנות ורגעים של נוחות במוכר. לאחדים יש נטייה מוגברת לסקרנות ואחרים אוהבים יותר את המוכר.

ערסיות ששורשיה המקוריים הם בעדות המזרח והיחס המזלזל של האשכנזים כלפי האנשים מהווים למעשה את אותה התופעה. גם האשכנזים וגם המזרחיים הם ערסים במקרה הזה. שניהם מייצגים דוגמטיזציה וחתירה לנוחות. בחתונות האשכנזים רוצים לשמוע את המוזיקה הקלאסית שלהם בשקט ומזרחיים רוצים לעשות שמייח.

מהי האמת ?

האמת היא שכולנו קצת ערסים וקצת חנונים. יש כמה מאיתנו שנוטים יותר לערסיות וחלק לחנוניות מסיבות שעדיין לא ידועות במלואם. החלטות הצופים הם אלה שקובעות אם אנחנו ערסים או חנונים. הצופים כמובן הם החברה מסביבנו כך שלמעשה יש קשר מסויים למוצא ומשפחה על הקביעות אלה. חנון שגדל במשפחה הנוטה לערסיות יאלץ לזנוח את ההתנהגויות הטבעיות שלו ולהפוך להיות לערס אם ברצונו להתקבל במשפחה.

חפירה אטומית

פילוסופיה היא לא משהו שאנשים שאוהבים את הנוחות אוהבים. פילוסופיה חותרת תחת הדברים המקובלים ומנסה למצוא חוקיות חדשה. הפוסט הזה לדוגמא "חופר" באופן מודע לעצמו. הוא כלל לא מנסה להתחבב עליכם בשימוש במשפטי מפתח ומילים שגוגול אוהב. כל המטרה שלו הוא לגרום לכם המבקרים האקרעים להיפתח מעט, לדחות מעט מהערסיות ולחשוב שאולי העולם מסביב מורכב יותר ממה שחשבתם ושווה להעמיק בדברים גם אם הצופים והחברה לא תמיד מסכימים לכך.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*