עולם חדש מופלא – מותה של הטלויזיה

“But I don't want comfort. I want God, I want poetry, I want real danger, I want freedom, I want goodness. I want sin.”
Aldous Huxley, Brave New World

שום דבר לא מתאר את הפער הדורי כמו הנטייה של בני ה 40+ לרבוץ מול הטלויזיה בסיום יום העבודה. מה שמשודר בערוצים המסחריים מורכב ומיוצר לקהל היעד הזה , תוכניות שלעיתים קרובות סובלות מירידה לנוחות המכנה המשותף הנמוך ביותר, עיסה ורודה שמייצרים ממנה המבורגרים חסרי השראה וחומר גלם למבקרי טלויזיה זחוחים.

הכוסית המטומטמת וחנון נטול הכישורים החברתיים.

ישראל  נקרעת בכל עת בין המזרחי לאשכנזי בין החילוני לדתי ובין הרמה לתת רמה ועוד שלל ניגודים שונים ומשונים . מושגים דיכוטמיים שהפוליטיקאים טורחים בכל פעם מחדש לעדכן ולהנציח את קיומם.

טלויזיה היא פוליטיקה

לאחרונה עברתי דירה ולא רכשתי ספק תוכן לטלויזיה (יס / הוט). בדומה לזוגות צעירים אחרים שמגלים את העולם המופלא של הקפיטליזם לא רציתי לרכוש חבילות תקשורת יקרות. כסף רב לא נחסך מכך (שלא יעבדו עליכם ) אבל כן מצאתי את עצמי מנותק מהשידור הטלויזיוני ושמח במיוחד על כך.

חמוש באינטרנט אלחוטי הבנתי מספר דברים הנוגעים לתוכן הבידורי כפי שהתרגלתי לצרוך במשך שנים.

  • השידור הטלויזיוני הוא כלי כלכלי יעיל וציני. : משלמים כסף עבור הזכות למלא את המוח של הצופים בפרסומות.
  • תוכן X משווק כתוכן Y (חייזרים מהעבר היא לא תוכנית היסטוריה !)
  • התוכן נבנה ומורכב עבור המכנה המשותף של קהלי יעד אבל לעולם לא באופן מדויק עבורכם כי אתם לא קהל יעד …אתם אתם.

אלטרנטיבות

דוגמא אחת למאות אחרות הוא מייקל סטיבנס מערוץ היוטיוב Vsauce  שעושה את כל מה שערוצי המדע והדוקו הפסיקו לעשות מזמן , הוא מנסה לעניין אתכם והוא בד"כ מצליח.

סלב בכוחות עצמו

בדומה לערוץ הזה קיימים עוד עשרות אחרים שמספקים תוכן מעניין , מעשיר , משעשע וחופשי לכל דורש. צמיחת הערוצים האלה בשנים האחרונות מדגימה תופעה עולמית הכוללת התנתקות ממקורות בלעדיים וחיבור למוח הקולקטיבי של האנושות דוברת האנגלית. תופעה שהחלה בגלל החינוך , המדע והפיתוח הטכנולוגי וכעת משפיעה לא רק על הטלויזיה המסורתית אלה גם על אמצעי תקשורת אחרים כגון פודקסטים שמחוללים מהפכה דומה לרדיו והבלוגים השונים שמייתרים את קיומה של העיתונות הממוסדת.

העתיד

בתקשורת הותיקה לא מדברים על העתיד באופן כנה מספיק. הטלויזיה המסורתית תמות ויחד איתה ילכו העיתונים, הרדיו וכל צורת בידור ריכוזית אחרת.

זה לא יקרה מיד . הקצב יהיה תלוי בעלייה בהשכלה הכללית של הציבור ומידת השליטה בשפה הבינלאומית (כנראה שהאנגלית תשאר). הגורמים האלה כבר כעת משפיעים על החיים שלנו כך שאין לי ספק שהתקשורת האנושית תשתנה ותהפוך לפתוחה ומבוזרת יותר. מהלך שיפגע אנושות בכל המרוויחים הגדולים מבידוד האדם ושליטה על צרכיו.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*