האם שואבי אבק רובוטיים חולמים על אפוקליפסה?

רובוטים יהפכו לחלק בלתי נפרד של חיינו בקרוב . הקבוצה הזו טוענת שזה יקרה עוד ב 2015 .שנה לפה או חמש לשם אני חושב שהמהפכה הרובוטית צפוייה לתפוס אותנו לא מוכנים בדיוק כמו שלמרות שהתשתית הטכנולוגית הייתה קיימת שנים אף אחד לא ציפה למהפכת הסמארטפונים

לאחר שהכנסתי רובוט לביתי הבנתי שבעצם כל התיאורים שבעולם לא יצליחו להסביר את החיים לצד רובוט.

Long Exposure Photos of Roombas with LEDs

קיבלנו את השואב האבק הרובוטי כמתנה ולאחר שימוש ראשון התחלנו להתייחס אליו בתור ישות חייה . אשתי היתה מרותקת ומשועשעת למראה הרובוט הנע בגמלוניות ונתקע ברהיטים וקירות ולאט לאט התחלנו להתייחס לשואב האבק כאילו היה נפש נוספת ומוגבלת החייה בבית – חיית מחמד עם אינטלגנציה של דג זהב.

קראנו לו גרי  על שם חלזון המחמד של בוב ספוג ללא שום סיבה נראית לאין

"תרימי את הכבלים של הטלויזייה כדי שהוא לא יסתבך" , "האם חיברת אותו להיטען ?" "איפה גרי?" , "השארת את הדלת של השירותים פתוחה ?  הוא יתקע בפנים".יצור חיי של ממש בעל צרכים מהונדסים (חיבה לחשמל ולא להתקע בכבלים).

לדברים זזים יש נטייה להפוך אצלנו בראש לחיים. מערכת היחסים שלנו עם הרובוטים לכשהם יהפכנו לחלק בלתי נפרד מאיתנו כמו הסמארטפונים תהיה שונה לחלוטין ממערכת היחסים שלנו עם הטכנולוגיה הנייחת הקיימת . הראשונים שיאמצו את מערכת היחסים החדשה הזאת יהיו הילדים.

הם גודלים לתוך עולם של תקשורת אלקטרונית מסועפת , כבר עכשיו הם לא מסוגלים להתנתק מהסמארטפון. אם פעם אנשים פיסלו דברים בשיש היום מספיק לכתוב כמה קישקושים בוול בפייסבוק ולקצור את הלייקים, כל דור והפייסבוק שלו.

מערכת יחסים שלמה תתפתח סביב המכונות האלה. וההשלכות יהיו כבירות. צאצאים יקנו להורים שלהם רובוטים (קצת כמו היום עם המטפלים הזרים רק פחות משונה..) וההורים יקשרו לרובוטים האלה יותר מלילדים שלהם. הורים צעירים יקנו רובוטים לטפל בילדיהם הקטנים כי למי יש זמן להתעסק בכל הגידול הזה . הרובוטים יגדלו , יטפלו בנו וכמובן יקחו מאיתנו את מקורות הפרנסה.

אני יכול לדמיין מספר אפשרויות לעתיד (יתכן ויתקיימו ביחד):

1) עתיד עצוב שכזה:

בני אדם לא ירוויחו כסף. הרובוטים יעשו עבודה טובה ויעילה והמשק יעדיף אותם. בהתחלה ישארו עבודות שלרובוטים יהיה יותר קשה להתמודד וכמובן שוק עבודות הבוטיק ישגשג בקרב המעמדות הגבוהים ("אני יכול להרשות לעצמי משרת אנושי").  90% מבני האדם יהיו מובטלים וכועסים.

בלי עבודה מושג הכסף יעלם. אם כמעט אף אחד לא יוכל להשיג כזה "שיטת הניקוד" תצטרך להשתנות.

במקרה הטוב בו יתגלו מקורות אנרגיה זולים ונפתח מרכיבים אוניברסלים לכל אחד יהיה רובוט אישי שיבשל ,ינקה וידאג לסביבת מגורים ראויה. והאדם יתפנה לכתוב סימפוניות ,ספרים וסרטים אותם יחלוק ברשת החברתית לשאר חבריו בשביל לצבור לייקים שיהיו נחוצים לו להרגיש בעל ערך.

במקרה הרע כל מי שלא תהיה לו עבודה פשוט ימות . אוכלוסיית העולם תורכב מקומץ מדענים מהנדסים , אוליגרכים ומליוני רובוטים.

2) מטריקס:

האפוקליפסה הקודרת של הרובוטים המשמידים את האנושות שהייתה גם נושא אהוב בספרות המד"ב מאז ומועולם עשוייה להגשים את עצמה.כאשר העבדים יהיו מסוגלים לחשוב בעצמם על מצבם הם ישאפו להפוך לשווים. כאשר יהיו שווים אחדים גם ישאפו להיות  טובים יותר.

3) עתיד של חיות מחמד

הרובוטים יעברו אבולוציה טכנולוגית ויפתחו מודעות. רובוטים לא מתרבים אלה נבנים ולכן יאלצו למצוא מטרה אחרת לחיים מלבד זיווג.

אולי יתעסקו באומנות הזיווג האנושי , ייצרוו דוגמאות גזעיות יוצאות מהכלל : סמואי-יפאני  או הזן היפייפה של השוודי כתום האוזניים. כל יצור תבוני אוהב חיות מחמד פחות אינטלגנטיות ואולי מטופשות שגורמות לו להרגיש כמו יצור עליון.

4. סיבורגים , רובוטים ובני אדם:

המהלך היחידי שעשוי למנוע את חורבן המין האנושי הוא דווקא כזה שמרבית האנשים לא היו רוצים שיקרה. בני אדם יצטרכו להתמזג עם הרובוטים ולהפוך להיות יצורי כלאייים. בתור סייבורגים נוכל להנות מהעליונות הטכנולוגית בלי לוותר על ניצוץ החיים הביולוגי שלנו. אולי זה יהיה קצת כמו בסיפור "סורקים חיים לשווא" לא נהיה ממש אנושיים אבל הDNA ימשיך לשרוד. כדור הארץ יהפוך להיות כנראה הבית ל-2 גזעים תבוניים: סייבורגים ורובוטים.

 

1 Comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*