המטריקס כאן – מפות משחק גדולות במיוחד

בעבר עולמות נבנו בעיקר בספרים. זו היתה שיטה זולה ופשוטה לברוא עולמות , היוצר לא היה נדרש להניח כל פיסת אבן וחלוק נחל. בסך הכל כותבים מספר תיאורים ומסתמכים על המוח האנושי שידע להשלים את החסר. בתחילת עידן משחקי המחשב מתכנתי המשחקים הראשונים המשיכו להתייחס למשחקים בתור ספרים הם פיתחו את ז'אנר הקווסט הטקסטואלי ועמו העולם הספרותי נכנס למחשב.

אחד ממשחקי הטקסט האהובים עליי וכזה שגם מדגים כיצד מילים בונות את העולם בראשכם מבלי להשתמש בגרפיקה ועזרים נוספים.

למרות כל האהדה שלי למשחקים הישנים האלה אני עדיין מעדיף גרפיקה במשחקים שלי. גודלה של תעשיית המשחקים העדכנית מוכיח שרוב הגיימרים גם הם מעדיפים גרפיקה בעולמות הוירטואליים שלהם ולפי טבלאות המכירה רצוי שזו תהיה גם גרפיקה משובחת. בזמן הפנוי שלנו אנחנו אוהבים את הבידור מהיר ומרהיב כי למי יש זמן לדמיין את כל הדברים האלה.

נכון לכתיבת שורות אלה העולם המדומה של Tamriel מסדרת המחשב The Elder Scrolls הוא אחד מהעולמות הגדולים ביותר שנהגו. שטחו נפרש על פני כ-12,000,000 קמ"ר . לצורך ההשוואה שטחה של רוסיה המדינה הגדולה בעולם הוא 17,098,242 קמ"ר. למרות הגודל המדומה עד כה רק שבריר מהעולם הזה מתקיים באופן וירטואלי.

למפה מפורטת לחצו כאן . לצפייה בעולם של Nirn בו היבשת נמצאת לחצו כאן

כאשר יוצרי משחקים מנסים לברוא עולם ממוחשב שהשחקן ירצה לשקוע "ולאבד" את עצמו בתוכו הם נדרשים לרמה מסויימת של פרטים: תויי נוף ארציים כגון נחלים , יערות , הרים חיוניים. רצוי לספק גם תשתית היסטורית ע"י זריעת הנוף במקדשים וחורבות של תרבויות עתיקות וכמובן לספק ערים מלאות בחיים וירטואלים. הכלל הוא שהעולם חייב להרגיש מציאותי מספיק בכדי ליצור חיבור רגשי של השחקן לעולם אך יחד עם זאת מגוון ושונה מספיק מהעולם שלנו בכדי לספק ערך מוסף .

לפני שנמשיך הלאה אני חייב להוריד משהו מהלב …זה עניין מורכב מאוד להעריך גודל של מפת משחק . הרבה מהמידע הקיים מגיע מיחסי הציבור של אולפני משחקים ואלה נוהגים להשוויץ בגודל. כאשר מבוצעת הערכה בלתי תלוייה הרבה פעמים מתגלים פערים משמעותיים. פערים אלה מועצמים גם משום שבנוגע למיפוי משחקי המחשב אין סטנדרטים מקובלים כמו שיש בקרטוגרפיה הרגילה. המשמעות היא שכל אחד מעריך כפי יכולתו את הגדלים אבל הרבה פעמים הערכות האלה סותרות. מי שמעוניין להשוות גדלים של מפות משחקים אהובים יכול לעשות זאת בלינקים הבאים : 1 , 2 , . רק קחו בחשבון שהמידע עשוי להיות שגוי.

אחת מהחברות המובילות בעולם ביצירת עולמות כאלה היא Bethesda. Bethesda הדהימה את העולם כשהציגה את המשחק Daggerfall ב-1996 . השחקנים גילו מפת משחק בקנה מידה שנחשב חריג גם היום , 161,600 קמ"ר (בגודל קונטיקט , ארה"ב). בנוסף לגודל המפה מילאו אותה גם בכ- 15,000 עיירות , כפרים וצינוקים שונים. וכמובן עשרות אלפי דמויות שהשחקן יכול ליצור איתם קשר (NPC).

Daggerfall 1996

מעבר לגודל , Daggerfall  הציג עולם מהפכני מההיבט הטכני. המפה שלו נוצרה באופן פרוסדוראלי כך שניתן היה לוותר על גרפיקה מפורטת ובנויה מראש לטובת מערכת חוקים שהרכיבה את העולם כנדרש באמצעות המחשב האישי שלכם. לשיטה באותה תקופה היו חסרונות בולטים. העולם שנוצר היה גדול למדי אבל סבל ממונוטוניות בגלל שימוש במשאבי גרפיקה מעטים. ככל שטכנלוגיית המעבדים הגרפיים התפתחה השחקנים החלו לדרוש גרפיקה מתקדמת יותר במשחקים שלהם כך ששיטת בנייה פרוסדוראלית זו נהייתה מורכבת מדי ליישום ע"י הטכנולוגיה של אותה התקופה. השיטה נזנחה לטובת עולמות מעוצבים ביד ומפורטים במידת האפשר. הדורות הבאים של הכותרים  בסדרת The Elder Scrolls הציגו עולמות הולכים וקטנים . המשחק השלישי Morrowind הציג גרפיקה משובחת ועולם משחק של 24 קמ"ר . המשחק הרביעי Oblivion תפח ל- 41.43 קמ"ר ו- Skyrim המשחק החמישי בסדרה היה בעל שטח משוחק (כלומר לא נעול מאחורי "קירות" בלי נראים) של כ- 23.8183 קמ"ר בלבד.

קטן קטן אבל איזה נוף !

המשחק האחרון בסדרה המהוללת הזו : ה- The Elder Scrolls Online מתיימר להציג בסופו של דבר את העולם המלא של Tamriel. כלומר צוות ההפקה יצטרך לשקוד ידנית על בניית עולם ססגוני ומעוצב לפרטי פרטים , עולם שגודלו יהיה הסופי יהיה כ- 2,310 קמ"ר של נוף משובח . למרות הבחירה הברורה של Bethesda לזנוח את יצירת המפות הרנדומלית בשביל להשיג איכות ושליטה גרפית במשחקים שהיא מפיקה (כמו שהיה גם ב fallout 3 ) בשנים האחרונות אנו עדים לאולפני משחקים ויוצרים עצמיים שמשפרים את שיטת הבנייה הפרוסדוראלית. המעבדים החזקים של ימינו מנוצלים כעת בשביל ליצור עלומות עשירים ומפורטים בשבריר ממשאבי הזכרון הקודמים .

אחד מהמשחקים המהפכניים הראשונים היה מיינקראפט (Minecraft). משחק האינדי שכבש את העולם ב 2009 . המפה שלו היא יצירה פרוסדוראלית ראנדומלית עצומה בגודלה. כמה גדולה אתם שואלים ? נכון לגרסת 1.8 :  גודל המפה המקסימלי וההגעה ל Far Lands (השטח בו המפה מתחילה לקרוס וחלקים מתחילים להכתב מחדש) הוא : 4,722,366,482,869,645 קמ"ר. לצורך ההשואה גודלו של כדור הארץ הוא "רק" 510,072,000 קמ"ר.

כל הזכויות שמורות ל The Scale of the Universe 2
כל הזכויות שמורות ל The Scale of the Universe 2

למרות ההישג המרשים לא כולם התלהבו מהסגנון הגרפי של מיינקרפט שהיה אולי רטרו מדי לשחקנים מודרניים.

בשנים האחרונות אנחנו עדים לחזרתה של הטכנולוגיה הותיקה הזו ובמגוון רחב של משחקים החל ממשחקי מרוצים כדוגמת Fuel  המכיל 14,400 קמ"ר של נוף מרהיב המיוצר באופן פרודסרולי ועד למשחק הישרדות האימה החדש : The Forest המהווה גירסה מדממת וריאליסטית למיינקראפט.

לאחרונה התבשרנו גם על משחק אפי במיוחד : No Man's Sky .

אם הסרטון לא יגרום לכם להזיל ריר בציפייה כמו הכלבים של פבלוב אז אולי המידע הבא יעשה זאת .מדובר במשחק בעל מפה אינסופית במיוחד , היקום כולו (טוב חלקים נכבדים ממנו). לפי מידע ראשוני מפת משחק הנוצרת באופן פרוסדוראלי רנדומלי תהיה בגודל של כ 100,000 שנות אור (1000 שנות אור עובי) . היא תכיל כ 40 ביליון כוכבי לכת דמוי ארץ (שלא לדבר על כל הגופים האחרים: כוכבים , אסטרואידים ירחים ועוד). ובכל אחד ואחד מהם ניתן יהיה לבקר ! . לדעתי נגלה הכלאה מסקרנת  של ELITE  ו SPORE

 העתיד

המגמה הברורה של יצירת עולמות כה מפורטים מעלה שאלות פילוסופיות מעניינות. האם שילוב טכנולוגיות מציאות מדומה כגון Oculus Rift או שתל מוחי יאפשרו לנו לחיות חיים שלמים בעולמות המדומים האלה באותה נוחות וקלות כפי שאנחנו חיים בעולמנו האמיתי ?

אם זה טוב או רע רק הזמן ישפוט..

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*