קולנוע לגיקים ,יש חייה כזו בכלל ?

זה לא סוד ששוברי קופות כמו סדרת מלחמת הכוכבים או סרטי מארוול נחשבים לאייקון תרבותי עבור גיקים רבים. סרטים אלה כוללים על פני השטח את כל מה שמעניין גיקים : עלילה מגוונת , אפקטים והשתייכות לפנדום אהוב. זאת על פני השטח משום שקיום אפקטים או השתייכות לפנדום גיקי אינו משייך אוטומטית סרט לקולנוע הגיקי (גם לסרטי סטיבן סיגל יש אפקטים מיוחדים וקהל מעריצים אדוק אך אני משוכנע שאין הרבה גיקים שנהנים מסרטיו באותה מידה).

לדעתי מרבית הסרטים שמתוייגים חברתית כסרטים לגיקים אינם כאלה. אלה הם סרטים מסחריים , שוברי קופות שמטרתם לעשות כסף וככאלה בנויים למצוא חן על מגוון אוכלוסיות שונות : מגברות קשישות עד פקידי מס הכנסה וגננות.

לפי דעתי קיים קולנוע גיקי מובהק שחייב להכיל את התנאים הבאים :

  1. סיפור אנדרדוג – גיקים  מרגישים לא מובנים ועל כן סרט לגיקים יעסוק בד"כ בגיבור שהוא אנדרדוג .
  2. הוא יהיה רלוונטי יותר לגיקים ופחות לקהל יעד מגוון יותר.
  3. עיסוק בולט בתחומי עניין גיקיים.

בשביל למצוא ולהבין מהו הקולנוע הגיקי החמקמק בואו נבחן רשימה של סרטים שיתכן ומשתייכים אליו.

קומדיה

office space

סצנת הנקמה במדפסת התקולה תובן בעיקר לאנשים שהתנסו בחוויה אומללה זו כל יום מחדש.

הסרט עוסק במתכנתים המנסים לשרוד בעולם לא ידידותי במיוחד לאנשים כמותם. הפגמים האישיותיים שלהם לא מוגזמים מדיי ומציאותיים יחסית. מבחינה עלילתית אפשר לראות שזהו סרט אנדרדוג פשוט למדי – גיבור לא מובן שנכשל לקיים את חלום חייו ומוקף בחבריו , "לוזרים" כמותו. במבנה הסרט מרגיש כאילו בנוי משורה של מערכונים . זה כמובן לא מפריע משום שהמערכונים האלה מבוצעים באופן מושלם. זו היא דוגמא נדירה לסרט בו נכתבו בדיחות במיוחד עבור גיקים וקהל רגיל של צופים לא בהכרח יבין אותן. ההבנה הזו שאתם לא לבד גורמת להזדהות בסבלם של הגיבורים והיא אחת הסיבות שהסרט מוגדר (בצדק) כסרט חשוב בהיסטוריה של סרטי הגיקים. .

idiocracy

אנשים "ממוצעים" מרגישים לעיתים לא בנוח כשהם צריכים לשוחח עם גיקים. מעבר לחוסר בתחומי עניין משותפים קיימת תחושה שהגיק מתנשא. הרגשה זו נמצאת באופן בולט בסרט הנוכחי. העלילה נסובה סביב ג'ו, בחור ממוצע שמשתתף בניסוי במהלכו הוא מוקפא בטעות למשך תקופת זמן ארוכה במיוחד ומתעורר לאחר 500 שנה. לדאבונו הוא מגלה שהאנושות הפכה למטומטת להחריד לאחר שהגיקים נכחדו מהעולם (לא הצליחו להעמיד צאצאים ובמשך הדורות פשוט נכחדו).

זהו לא סרט חכם ,תגלו שהבדיחות מפגרות , ההומור יירוד ולמרות זאת הסרט הוא "חומות של תקווה" בהשוואה לסרט ממוצע של אדם סנדלר. אנשים רגילים שיצפו בו יגלו שהם קרובים יותר לגיקים מאשר לתתי אדם המוצגים בסרט. זהו משל המפציר בבני האדם לחפש את הייחוד במקום ההמוניות המטמטמת ועל כן סרט חשוב לפי דעתי בקולנוע הגיקי.

Shaun of the Dead

סיפור האנדרדוג הלוחם שמציל את העולם הפעם בגרסת זומבים. מה שהופך את הסרט למעניין מעבר לעבודה שהוא בריטי וסרטים בריטים טובים יותר 🙂  הם הרפרנסים לסרטי האימה המפורסמים של ג'ורג רומרו הפזורים לאורכו . מי שלא גיק של סרטי אימה יפספס את רובם. המבנה שלו דומה לסרטי פיקסר בהם מבוגרים נההנים מבדיחות מסוג אחד והילדים נהנים מבדיחות מסוג אחר גם כאן 2 קהלי צופים יתקלו ב-2 סרטים שונים. זהו אחד מהסרטים הראשונים שהצליחו להחביא לתוכו רפנרנסים מאוד ספציפיים ולהתמיד בהם (כלומר לא עשו פרודיה מפוזרת ובוטה  בסגנון מת לצעוק 3-5 ) .

Napoleon Dynamite

בואו נודה בזה רובנו חושבים שאנחנו דיי מגניבים למרות שבמציאות אנחנו אולי קרובים יותר ל Napoleon Dynamite ממה שנרצה להודות . הסרט הקטן הזה חושף אותנו לעולמו המשונה של נפוליאון וחבריו ובכך גורם לנו להתעמת עם הזכרונות שלנו מחטיבת הביניים או התיכון.

Scott Pilgrim vs. the World

לכל יין יש את היאנג שלו. הסרט הזה הוא היאנג של הסרט הקודם ברשימה. סקוט פילגרים מבוסס אמנם על קומיקס אך כמו שציינתי מקודם זה לא הופך אותו לסרט גיקים. מה שבאמת הופך אותו לכזה זה ייצוג הדמיון הקולקטיבי שלנו. אם נפוליאון מייצג את המציאות היבשה , סקוט פילגרים מייצג את השאיפות והמחשבות שלנו – את העולם הפנימי הצבעוני , הרועש , האמיץ והלא מציאתי.

זה גם סרט שרק גיקים מסוגלים לאהוב באמת משום שהעלילה לא מציאותית וההגשה המרהיבה שקורצת לנו היא לא פחות מאידיוטית לכל מי שלא גיק בנפשו.

Galaxy Quest

הסרט עסק בחבורה של שחקנים שגילמו צוות ספינה בסדרת מד"ב זולה  בעברם (בסגנון מסע בין כוכבים המקורית). לאחר כ 20 שנים מוזמנים להגיע לכנס מעריצים במהלכו חוטפים אותם חייזרים והם נאלצים להפוך לצוות ספינת חלל אמיתי ואפילו להציל את כדור הארץ. סרט קומדיה מושקע , מהוקצע ואפקטיבי שהוא לא פחות ממבריק עבור מעריצי מסע בין כוכבים וחביב עבור כל השאר.

Fanboys

הסרט לא פאר היצירה הקולנועית. מבחינת הז'אנר ניתן לומר שהוא מזכיר סרטים כגון רוד טריפ , יורו טריפ וטריפים אחרים. אבל בניגוד לסרטים ההם שמולאו בעיקר בהורמונים הסרט הנוכחי מלא בהורמונים לגיקים. זהו סרט מסע של כמה חברים גיקיים המנסים לפרוץ לחוות סקייווקר ולצפות בעותק של מלחמת הכוכבים איימת הפנטום טרם יציאתו הרשמית בקולנוע. לא כל הבדיחות מוצלחות ורובן דיי אידיוטיות (כיאה לסרט מהז'אנר) אבל אלה שלא בהחלט עושות טוב על הלב  זה היה גם אחד הניסיונות הראשונים לעשות סרט שמציג מעט גאווה גיקית.

Frequently Asked Questions About Time Travel

ניסיון חביב לטפל בנושא המסע בזמן כמו שShaun of the Dead טיפל בזומבים. הפרדוקסים של המסע בזמן מוצגים פה לראווה בפניכם ויעלו לכם חיוך טיפשי מדי פעם במיוחד עם אתם מכירים את הטיפול הקולנועי בפרדוקסים כאלה מסרטים אחרים. לא סרט גאוני אבל בהחלט סרט גיקי למהדרין.

role models

סרט קומדיה קליל העוסק בזוג אנשי מכירות כושלים המצווים ע"י בית המשפט ל 150 שעות פעילות קהילתית במסגרתה אמורים לשמש מודלים לחיקוי של 2 נערים במצוקה. אחד מהם הוא גיק. הסרט לא ממש עוסק בתרבות הגיקית באופן ישיר אבל ככל שהעלילה מתקדמת הגיבורים עוזרים לנער לקבל את הגיקיות שבו בתור משהו תקין.

Knights of Badassdom

ההוכחה לכך שמגה הייפ , ליהוק מושלם ורעיון מעניין לא יכולים לחפות על היעדר כתיבה ראויה. בעקרון ככל שהסרט מתקדם הוא הולך ונהרס בהדרגה אבל בכל זאת הרעיון של שחקני LARP נתקלים בשד אמיתי שמתחיל לקטול אותם במהלך טורניר הוא לא פחות ממשב של  רעננות בעולם סרטי הגיקים. חבל רק שכל השאר (בניית עולם , עיצוב דמויות ואפקטים מיוחדים) כה סובל מחוסר פיתוח. יחד עם זאת סרט גיקים מובהק.

מד"ב

Primer

סרט כה לא פשוט להבנה שנדרש תרשים בשביל להבינו באמת

יש מד"ב ויש מד"ב. זהו ז'אנר מאוד חמקמק להגדרה ועל כן הרבה סרטים מוגדרים כמדע בדיוני כשהם למעשה תירוץ להצגת תפלצות או אפקטים מיוחדים. היצירה הזאת של הבמאי Shane Carruth הייתה משהו חדש בתת הז'אנר של סרטי המסע בזמן. המדע פה כל כך מוצק שצריך תרשים זרימה בשביל להבין אותו. חבורה של מהנדסים בונה בזמנם הפנוי מכונת זמן והפרדוקסים הנוצרים לאחר הפעלתה הם לא פחות ממלאכת מחשבת.

זהו סרט שרק גיקים יהיו מסוגלים להעריך ולהנות ממנו. אין בו אפקטים מיוחדים והוא כלל לא מנסה להתחבב עליכם. זהו סרט מדע בדיוני מהגרעין הקשה והנדיר ובדיוק בגלל זה הוא זוכה למקום ברשימה.

The Man from Earth

חבורה של אנשים יושבת בסלון ומדברת על החיים. בחיי, אם התיאור הזה ירצה לגרום לכם לראות את הסרט משהו ממש לא בסדר אתכם. ועדיין בשביל סרט שאין בו עלילה סטנדרטית , הרעיון שלו , הביצוע והכתיבה לא פחות ממפתיעים. לא רוצה לתת פה ספויילרים אבל מדובר בספק מד"ב ספק פנטזיה ללא אפקטים מיוחדים עם רעיון מדליק שמצליח להדביק אתכם למסך ולהקשיב לחבורה של אנשים מקשקשים.

Gattaca

הסרט הזה הוא סרט גיקים במסווה. על פניו הוא נראה כמו סרט אקשן מד"ב רגיל אבל כשצופים בו מגלים סרט על החוויה של החריג בחברה מונוטונית להחריד. כאשר לחריג אין מקום בחברה על החריג להתחזות לרגיל. הסיפור עוקב אחרי אדם שנולד באופן טבעי בעידן בו שדרוגים גנטיים הפכו לנחלת הכלל ואת הרבייה האנושית המוכרת למיושנת. אנשים לא משודרגים אינם נחשבים לתורמים ראויים בחברה שרוצה עבור עצמה רק את ה"טוב ביותר". לגיבור הלא מושלם שלנו יש חלום להגיע רחוק כמה שאפשר והוא עושה הכל בשביל להשיגו כולל ההתחזות הבלתי נמנענת לאדם משודרג. הסרט גם מעלה שורה של דילמות פילוסופיות הנוגעות לזהות , פגמים וקבלת חריגים.

אחרית דבר

אני מודע לכך שזו רשימה לא שלמה , זאנרים רבים לא כוסו ובכל זאת אלה כל הסרטים שהצלחתי לגבש שהתאימו לקרטריונים שהגדרתי לעצמי. היו עוד מספר סרטים נוספים שחשבתי להכניס אבל בסוף הורדו כי לא עסקו בגיקיות או בנושאים הקשורים לעולם הגיקים.

אם יש לכם רעיונות לסרטים נוספים אשמח אם תעדכנו אותם בתגובות לצורך הכנסתם לרשימה.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*