פסקולים מעולים של משחקי מחשב

לבחור את הפסקולים הטובים ביותר זה קשה. לבחור את הפסקולים הטובים ביותר של משחקי מחשב ווידאו היא משימה בלתי אפשרית.

ניתן לכתוב כתבה מפורטת וארוכה על ההבדלים בין פסקולים של משחקים לסרטים אבל אני חושב שעדיף רק לציין שרק ב 20 השנים האחרונות בערך החלו ליצור פסקולים מושקעים באמת למשחקים. שלא תבינו לא נכון , אין לי שום בעייה עם הקלאסיקות להפך , אני יכול לחשוב על 30 פסקולים קלאסיים שונים כמו DOOM , Warcraft 2 , red alert 2  שהיו מעולים אבל לטעמי הנוסטלגיה מפריעה פה להעריך את האם זה פסקול שמהנה לשמוע לאורך זמן ולא חלק מהמשחק.

אולי לא תסכימו איתי פה אבל לדעתי הם פחות מהנים בשמיעה קז'ואלית שלא במסגרת המשחק.

מוזיקה כמובן היא עניין של טעם אישי ולכן כל דיון בה משול בסופו של דבר לסוג של כשלון הסברתי. רשימה זו לא מנסה להעתיק מהקונצנזוס הגיקי אלה פשוט לתת ביטוי לדעות האישיות שלי בעניין ולהציג משחקים אולי פחות מוכרים מההיבט המוזיקאלי.

בשביל ההגינות החלטתי להתבסס על הכללים הבאים בסקירה שלי :

  • הפסקול כולו אמור להיות מעולה ולא רק חלקים מסויימים ממנו.
  • הטעם האישי שלי נוטה לאהוב פחות פסקולים מעייפים בסנגון פיינל פנטזי ויותר סגנון עכשווי יותר. ועל כן קיימת הטייה שיטתית מסויימת בבחירת הפסקולים , קבלו אותה בהבנה.

נתחיל :

Dune 1992 /Dune: Spice Opera

לשמיעת הפסקול המקורי לחצו כאן , לשמיעת אופרת החלל לחצו כאן

המלחין Stéphane Picq. יצר באמצעים פשוטים מאוד את אחד מהפסקולים הקלאסיים האפקטיבים והמהנים ביותר שיצא לי לשמוע. זהו פסקול רטרו אז אל תצפו פה להפקה מוזיקאלית מודרנית. למרות הכל פסקול נוסטלגי זה מצליח לשמר את האווירה הכללית של המשחק כמו גם להיות מהנה בפני עצמו. למשחק שוחררה גירסה איכותית יותר (פחות טובה לפי דעתי בגלל סגנון שנות ה-80 הזוי למדי) בשם :Dune: Spice Opera .

Braid Soundtrack

כנראה מדובר במוזיקת הנמנום המעולה ביותר שהולחנה אי פעם. Braid הציג מכניקת משחקת מעניינת וחדשנים כאשר יצא ב 2008. בתור משחק פזל-פלטפורמות ניתן היה לראשונה להשפיע על חץ הזמן ולנצל אותו לטובתכם. אחת הסיבות העיקריות להצלחתו הרבה הייתה כמובן הויזואליות המרהיבה שלו , הפילוסופיה הקיומית שהציג וכמובן הפסקול שהשלים אותה. הסגנון הניו אייג'י ואווירה שנלקחו (באישור כמובן) ממגוון אלבומים של היוצרים Sieber, Kammen ו-Fulton מתאימים במיוחד כאן. למרות שהפסקול אינו מקורי לחלוטין (כאמור הרצועות קיימות באלבומים שלהם) החלטתי להכניסו משום שהתוצאה הסופית מאוד שלמה ומרגישה כאילו הולחנה במיוחד למשחק.

Freedom Fighters

Jesper Kyd המלחין המחונן מאחורי סדרת HITMAN ו- Assassin's Creed הדהים את העולם בפסקול אשר יצא ב 2003 למשחק האקשן Freedom Fighters. גם כאן תוכלו להתרשם מסימביוזה המיוחדת בין משחק אווירתי מאוד (פלישה סובייטית לארה"ב) לפסקול משלים. בחלק מהקטעים שולבו קטעי מקהלה של Hungarian Radio Choir המהווים שילוב מעניין למוזיקה האלקטרונית התעשייתית של Jesper. הפסקול אף זכה בפרס הפסקול הטוב ביותר לשנת 2003 למשחק מחשב מטעם GameSpot ו- Gamereactor .

The Curse of Monkey Island

הנה ציטוט מ Just Adventure

music is the best I've ever heard in a game; it never stops and it's never annoying; it's always a joy

כל מלה במקומה , זהו פסקול יחודי בכך שהוא משרה אווירת צ'לאאוט ופיראטיות (לעיתים בו זמנית). Michael Land , מלחין הבית של לוקאסארטס התעלה על עצמו כאן ויצר פסקול בלתי נשכח בעל מנגינת נושא מדבקת ואחדות מעוררת הערכה ברצועות. בנוסף קיימים גם קטעי שירה משעשעים מהמשחק וזה בונוס מגניב 🙂 התלבטתי אם להכניס פסקולים נוספים של המלחין החלטתי לבסוף שלא להכניס משום שהפסקול הזה מייצג את פסגת היצירה שלו.

Shadow of The Colossus

למרות שהמשחק לא הציג שום מוזיקה לאורכו אלה רק בזמן הקרבות הפסקול המשובח זכה לפופולריות אדירה ביפן  (שוחרר רק שם אך זמין להורדה פיראטית). אורכסטרה מעורבת בשינטו כך אני מגדיר את הסגנון ולמרות שהיום הוא נשמע לא מיוחד כל כך בהשוואה להיצע הקיים יש לזכור שהפסקול הזה היה אחד מהראשונים שהציגו פאר שכזה במשחק מחשב והיוו מקור השראה בולט למשחק הבא ברשימה כמו גם לרבים אחרים.

The Elder Scrolls V Skyrim

אי אפשר להכניס את הפסקול הזה מבלי להזכיר את הקודמים בסדרה:  Morrowind ו- Oblivion כולם יצירי כפיו של Jeremy Soule . בתור מי שהתחיל את הקריירה שלו בהלחנה למשחקי ילדים כמו Putt-Putt ו-Freddi Fish הדיסונס בין עבודתו המוקדמת למאוחרת בולט כאשר בוחנים את רוחב היריעה של המלחין המוכשר הזה. הכינוי שדבק בו ג'ון ויליאמס של משחקי המחשב מתייחס במידה מסויימת לאורכסטרות העשירות שהוא נוהג לשלב בפסקולים אך לשמחתנו לא תמצאו בעבודתו את הפומפוזיות הלעוסה של ויליאמס. מדובר בפסקול משובח , ארוך למדי (3 שעות האזנה רציפה) , מגלומני אבל מרתק מבחינה סגנונית ואווירתית. ניתן להשוות אותו לפסקול של סדרת סרטים כמו שר הטבעות יותר מאשר משחק מחשב לדוגמא שיר הנושא נכתב ומבוצע בשפת הדרקונים של המשחק.

Deus Ex Human Revolution

כיצד ניתן לכתוב פריקוול לפסקול של סייברפאנק ? נראה כאילו Michael McCann שאל את השאלה הזו בדיוק כאשר עבד על הפסקול למשחק השלישי בסדרת Deus Ex המהוללת. כפריקוול למשחק Deus Ex המקורי היה צורך בפסקול שונה מעט ממה שהתרגלנו אליו בDeus Ex הראשון (מי שמעוניין לשמוע את הפסקול של המשחק הקלאסי שילחץ כאן).המשחק הראשון הציג נעימות מסונתזות , אלקטרוניקה ונגליסטית של שנות ה- 80 ויאוש בסגנון בלייד ראנר. יש את כל זה כמובן גם כאן אבל הייחוד בפסקול הנוכחי לדעתי זו הרוחניות. שילוב בין התעלות הרוח לאקשן מטורף המלווים את האל במכונה .המשחק המקורי היה כאמור אלקטרוני לחלוטין ואילו כאן משולבים קטעים אסיאתיים רבים ומזמורים כמעט בודהיסטים. השילוב הזה מיוחד מעניין ומהנה.

Mass Effect 3

Clint Mansell האגדי (מלחין הבית של דארן ארונופסקי) הוא אחד המלחינים של הפסקול הבא בסקירה. לטעמי מדובר באחד הפסקולים הטובים ביותר שנוצרו בכל מדיה שהיא. קשה לתאר אותו: גרנדיוזי , סוחף , מרגש …מושלם ? . כמות המלחינים שעבדה עליו שברה שיא קטן בהשוואה לשני המשחקים הקודמים בסדרה כמו גם הסגנון השונה שלו. התוצאה הסופית יותר משווה את כל ההשקעה הזו פשוט תאזינו לה במקום לקרוא אותי מקשקש ..

Saints Row IV

אתם כמעט יכולים לטעום את הטירוף של המשחק במהלך האזנה לפסקול של Malcolm Kirby Jr . התוצאה הסופית מעוררת הערכה בעיקר עקב ההומאז' שיש בסגנון שלו למשחקי פעולה וארקייד משנות ה- 80 . תוסיפו קטעי אקשן מהירים ואורקסטרה מושקעת לקטעים אחרים ונגלו פסקול Dubstep מהנה מאוד להאזנה בתוך המשחק כמו גם מחוצה לו.

פסקולים מעולים אבל לא OST.

מה משותף ל- Fallout 3 , BioShock GTA , ו L.A. Noire-?

המשחקים וסדרות המשחקים האלה הציגו פסקול מקורי פשטני למדי (1-2 רצועות מעולות והשאר לא משהו ).אך ה-Soundtrack היה סיפור אחר לחלוטין. כל אחד בתחומו הצליח לאגד שירים פופולרים לתקופה או לסגנון המשחק שהשלימו את האווירה בצורה נפלאה.

הדיסטופיה של Rapture בBioShock קיבלה נימה מדכאת עם שירים מתקופת השפל הכלכלי הגדול בארה"ב.

בעולם הפוסט אפוקליפטי של Fallout 3 נוכל להאזין לשירים מיושנים משנות ה40 -60 ותקופת המלחמה הקרה. כך שהשממה זרועת חורבות הפרוורים מקבלת משמעות אלגורית כמעט משעשעת לנוכח הפסקול המתקתק של התקופה.

סדרת GTA ובמובן מסוים גם L.A. Noire לקחו את סגנון ה"רדיו" הזה לרמה אחרת לחלוטין. בנוסף לבחירה מדוקדקת ומצויינת של להיטים מוצלחים ההגשה שלהם הרבה פעמים גונבת את ההצגה שכן היא משלבת קריינות ופרסומות הורסים מצחוק. ספק אם Vice City למשל היה כה מהנה לולא שולבו בו להיטי שנות ה- 80 כמו גם ההגשה הקאמפית.

גם סדרת Tropico באופן דומה מציגה פסקול מהמם של מוזיקה קולומביאנית וקובנית מהנה לחובבי הסגנון.

להיטים בודדים

Portal ו- half life 2 הם דוגמאות מצויינות לקושי שיש למלחינים ליצור פסקולים מוצלחים למשחקי מחשב. הפסקול שלהם עובד באופן מעולה במשחק עצמו אבל כמעט בלתי נסבל בשמיעה שלא במשחק. מדובר בפסקולים בעלי להיט בודד וקיימים אין ספור דוגמאות לכאלה תוכלו להתרשם משירים בודדים מצויינים בפלייליסט שלי כמו גם באלבומים הבאים שמבוצעים בידי האורכסטרה הפילרמונית של לונדון :

עד כאן הסקירה אשמח לשמוע את דעתכם ואולי להוסיף פסקולים נוספים שפיספסתי, האזנה מהנה :).

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*