מסעות בין כוכבים

ריצ'ארד ברנסון המיליארדר יצא בקריאה נרגשת לפני כמה שנים על הקמתה של חברת Virgin Galactic והשאיפה שלו להקים תיירות חלל מפותחת. הספינה המתקדמת שלו , SpaceShipTwo , התרסקה לפני כמה ימים בגלל אנומליה חריגה במנוע שלה (מנוע מהפכני בפעילותו) וכבר אנשים מספידים את הרעיון של תיירות חלל או מסעות בחלל באופן כללי.

SpaceShipTwo

עיכובים שכאלה אינם דבר חדש, אסון צ'לנג'ר עיקב את משך הפעילות של נאס"א בחקר מאוייש של החלל למשך כמה שנים  ואסון קולומביה היה קטליזטור משמעותי לביטול תוכנית מעבורת החלל וכעת אסון SpaceShipTwo עתיד להניס משקיעים מלתת את כספם עבור תוכניות שכאלה.

זו היא מקריות כמעט קומית שהאסון התרחש כמה ימים לפני יציאתו של interstellar "בין כוכבים" (לא לבלבל בין "מסע בין כוכבים"). סרטו החדש והמרטיט של כריסטופר נולן. אירוע אמיתי שמהדהד לתוך הסרט באופן כמעט בלתי נמנע או  סרט שרק מדגיש כיצד האנושות זונחת בימינו את רעיון כיבוש החלל .משקיעים פרטיים לא מממהירים לתת את כספם וארגונים ממשלתיים כמו נאס"א סובלים מתת מימון קשה כי דעת הקהל רחוקה מהחלל שנות אור.

קיימים כבר כעת פרויקים נפלאים בגיוס המונים למשל : Mars One לכיבוש מאדים או Golden Spike למסעות מאוישים לירח. אבל זו טיפה בים לטעמי שכן הם מגייסים סכומים נמוכים משמעותית ממה שבאמת יזניק את חקר החלל. בשביל להגיע להישגים גדולים (היתוך קר או מנועים שאינם משתמשים בטכנולוגיה קונבציונלית) דרוש מימון רציני.

אחד מהרעיונות שמסקרנים אותי זה היוזמה להקים קרן שתקבל כספים לא ממדינות או משקיעים אלה באופן ישיר מתושבי כדור הארץ. קרן פטורה ממס או היטלים הקרן תממן את הסוכנות האנושית לחלל שהיא תהיה גוף לא לאומי שמטרתו היחידה תהיה לפתח טכנולוגיית חלל לטובת המין האנושי.

ברגע שזה יקרה אנחנו עשויים להתקל בהתנגדויות וקשיים מהצדדים הפחות סימפטיים של החברה האנושית. צבאות למשל יתנגדו לפיתוח של טכנולוגיה באופן כה חופשי שכן זה עשוי לשמש גם לפיתוח נשקים (בהיעדר פיקוח כאמור הנשק הזה יכול לזלוג לגופי טרור שונים). וכמובן פולטיקאים והקשר הכל חזק ביניהם לארגונים מסחריים עשויים לתרפד חממת חשיבה שכזו בכדי לשמור על המונופולים הקיימים חזקים.

אני לא יודע כיצד ניתן לפתור את הבעייה הזו  ואני בספק אם מישהו ידע.מצד אחד זו הדרך היחידה בה נתקדם במהירות אל העתיד המבריק שלנו ומצד שני יתכן ונתקדם בצורה כזו לעתיד חרב.

מה דעתכם ?

 

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*