רימייקים לקווסטים מובחרים

זה לא סוד שהקווסטים בהם שיחקנו בילדות לא תמיד ניתנים למשחק חוזר בעת הנוכחית. זו אפילו לא שאלה של חומרה מיושנת שכן אמולטורים מודרניים מסוגלים להתמודד עם הבעיה בהצלחה. לשחק במשחק ישן מחדש כולל מכשולים פסיכולוגיים (התבגרותנו), גרפיקה מוגבלת ששום אמולטור לא יוכל להכניס בה פרטים שאינם קיימים וכמובן ממשק משתמש (או אנטי-משתמש בעידן תנועות המחווה הדקדנטי שלנו).

יש שיאמרו שזה חלק מהקסם של המשחקים האלה בעוד שאחרים ואני מקרבם ידרשו בצדק חוויה מחודשת ומותאמת לטכנולוגיה המודרנית.

מקורות מימון חלופיים כגון Kickstarter מאפשרים כעת ליוצרים לפסוח על אולפני משחקים סרבניים וליזום פרוייקטים עצמאיים לחידוש משחקים ישנים. בשנתיים האחרונות אנחנו עדים להצפה קבועה וגוברת ברימייקים שונים. בכדי לעשות מעט סדר בבלאגן החלטתי לסקר עבורכם את הרימייקים שיצאו עד כה כמו גם פרויקטים מסקרנים מאוד לעתיד.

Gabriel Knight: Sins of the Fathers

0

המקור : Gabriel Knight: Sins of the Fathers 1993

קווסט מדהים של ג'יין ג'נסן שהדהים את כולנו כאשר יצא. אווירה קייג'ינית ניו אורלינסאית , פרשת רציחות מעניינת ועל טבעית ,כתיבה מצויינת וגרפיקה צבעונית ומפורטת. ניתן להוריד בחינם את הקווסט המקורי ובאמצעות השלבים הבאים אפילו להריץ אותו על מחשבים מודרניים יחסית.

הרימייק : Gabriel Knight: Sins of the Fathers 20th Anniversary Edition 2014

הרימייק מספק ממשק משתמש מודרני, גרפיקת HD מפורטת ושחזור נאמן של הסצנות המקוריות. המינוס היחיד שלו לטעמי הוא הדיבוב המזעזע של גבריאל (מזעזע בכל קנה מידה). למרות הכל העיצוב המחודש והמודלים התלת מימדיים עושים מתיחת פנים משמעותית למשחק הזה.

 The Secret of Monkey Island

3

המקור: The Secret of Monkey Island 1990

אי הקופים עזר לבנות את לוקסארטס (פחות ממלחמת הכוכבים). אפשר לומר שהוא היה הפרה החולבת שלהם בשוק משחקי המחשב לתקופה ארוכה למדי . היום קצת קשה לשחק בו, לא מהאספקט הטכני שכן יש לנו את את המנוע המקורי מותאם למערכות מודרניות – scummvm  המאפשר להריץ קווסטים ישנים בצורה נפלאה. מה שמפריע זה הממשק המיושן והאיטי שפוגע בהנאה כמו גם היעדר הדיבוב . מלבד זאת מדובר במשחק מבריק שההומור שלו שרד היטב את השנים הרבות שעברו מאז שחררו.

הרימייק:The Secret of Monkey Island: Special Edition 2009

בניגוד לרימייק של גבריאל נייט שיצא מעט צולע כאן מדובר ברימייק כמעט מושלם. הפגם היחידי לפי דעתי מצוי בגרפיקה שלו שהיא אומנם יעילה אך גם עצלנית. לפי דעתי אם היו משתמשים בסגנון המצויר של המשחק השלישי התוצאה הייתה מושלמת. מצד שני אני יכול להבין את ההחלטה הנוכחית שכן אז זה לא היה ממש רימייק טהור אלה יותר משחק חדש. הייחוד של הרימייק הנוכחי הוא שתוכלו לשחק במשחק המקורי ולעבור בלחיצת כפתור לרימייק. המעבר הזה בין 2 הגירסאות לא פחות ממדהים גם מההיבט הטכני. תוסיפו לזה הערות אודיו של הבמאי ואנשי הצוות המקוריים והנה ערך מוסף משמעותי. ראוי לציין גם את ליהוקו של המדובב הדגול של גייבראש ,Dominic Armato .

*ציינתי פה רק את הרימייק למשחק הראשון. כמובן שהרימייק למשחק השני , Monkey Island 2: LeChuck's Revenge Special Edition, מצויין באותה מידה אם לא יותר (המשחק השני היה היותר מוצלח גם במקור).

 Broken Sword: The Shadow of the Templars

1jpg

המקור: Broken Sword: The Shadow of the Templars 1996

אני זוכר שתמיד החשבתי את המשחק לכפילו הלא רשמי של גבריאל נייט הראשון (גיבור בלונדיני, עלילת מתח היסטורית). למרות הדמיון למשחק ההוא Broken Sword מכיל  קסם אישי מיוחד ועלילה שהיא קרובה לאינדיאנה ג'ונס מאשר לנייט. ניתן לשחק בו באופן מושלם באמצעות scummvm המאפשר בנוסף גם שדרוג של האודיו והדיבוב לקבצים באיכות גבוהה אותם ניתן להוריד מהאתר. למרות שהמשחק לא ממש מיושן (הוא נראה עשיר ומדהים גם בימינו) הוא לא HD ולכן הרימייק היה שאלה של זמן.

הרימייק: Broken Sword: Shadow of the Templars – Director’s Cut 2009 – 2013

הסביבות זהות אבל כמובן חדות בהרבה ומציגות פרטים רבים יותר, קטעי המעבר פחות מוצלחים לפי דעתי משום שהדמויות בהם הוחלפו למודלים תלת מימדיים בטכניקת "הצללת תאים" וזה נראה לא משהו. ערך מוסף מגיע בתוספות עלילתיות שונות לניקו וסצנות חדשות שנהגו בידי לא פחות ולא יותר מ-Dave Gibbons.

*ציינתי פה את הרימייק למשחק הראשון. קיים רימייק גם למשחק השני Broken Sword: The Smoking Mirror – Remastered

Leisure Suit Larry 1: In the Land of theLounge Lizards

2

המקור: Leisure Suit Larry 1: In the Land of the Lounge Lizards 1987 , 1991

כשלארי הראשון יצא ב1987 הוא היה כנראה הקווסט הסקסי-הומוריסטי הראשון. זה קנה לו מקום משמעותי בקאנון של משחקי הקווסט ולמרות היותו דיי עלוב מבחינת העלילה ושובינסיטי להחריד הוא הצליח לעבור אפילו רימייק אחד ב 1991. הרימייק ההוא היה חיוני שכן גרפיקה וממשק נוח (ולא תיבת טקסט מיושנת) עזרו ללארי לבסס את מעמדו גם בקרב בני נוער חרמנים בשנות ה90. אם מאיזו שהיא סיבה משחקים סקסיים מיושנים עושים לכם את זה תוכלו להוריד את המשחק המקורי מכאן ואת הרימייק המיושן שלו מכאן ולהריץ אותם באמצעות dosbox. לכל השאר הייתי ממליץ לשחק במשחק הראוי היחידי מהסידרה: Leisure Suit Larry: Love for Sail! תוכלו להורידו מכאן והאנשים המתוקים sierra אפילו דאגו לכם למדריך.

הרימייק: Leisure Suit Larry reloaded 2013

אם בכל זאת חשקה נפשכם לשחק בלארי הראשון ב HD תוכלו לעשות זאת בדיוק. אתם עדיין בשנות ה- 80 ואווירת ה VICE הכה יחודית של התקופה מכה בכם ללא הרף כל השאר שודרג משמעותית. בתור רימייק הוא לא רע בכלל בתור משחק הוא דיי עלוב.

Myst

4

המקור: Myst 1993

כשהוא יצא אנשים היו בטוחים שזה הדבר הכי יפה שהם ראו על המחשב. סביבות תלת מימד (מרונדרות מראש) שנראו מושלמות באותה תקופה. היום הוא נראה לנו מיושן ומקרטע פעם מדובר היה לא פחות מה – Crysis של התקופה (ואחד המשחקים הבודדים שרצו גם על מאק). הפעם לא תקבלו לינק להורדה של המשחק המקורי. אין טעם לנסות לגרום לגרוטאה הזו לעבוד (…quicktime גריאטרי שנדרש בשביל לשחק , מי למען השם ירצה להתקין דבר כזה על המחשב ).

הרימייק: realMyst: Masterpiece Edition 2014

בגלל הקושי הטכני לגרום לו לעבוד כראוי עם מחשבים מודרניים, מיסט הוא כנראה המשחק המרומק ביותר בהיסטוריה. לא פחות מ 3 רימייקים עד כה ואני בטוח שכאשר יהיה הולדוק, יצא רימייק נוסף במיוחד בשבילו. היה לנו את Myst: Masterpiece Edition  מ 2000 ואת realMyst שיצא מעט אחריו ועדיין הרימייק האחרון שמשלב את שניהם הוא לא פחות מיצירת מופת. עולם מקסים ומפורט המכיל את כל הפאזלים שוברי המוח הידועים כעת גם ב HD ובאיכות צליל בלתי מתפשרת. אם לא שיחקתם עדיין במיסט זו ההזדמנות שלכם.

Grim Fandango

5

המקור: Grim Fandango 1998

זה היה קווסט מהפכני. הראשון שהציג דמויות תלת מימד אמיתיות , עיצוב מעניין וססגוני וכמובן ההומור. המשחק עומד בכל אמת מידה אפשרית של איכות. לא פלא משום שיוצר בימי הזוהר של לוקאסארטס. למרות האיכות הוא לא הזדקן בחן כל כך. השליטה בו מעצבנת, הרזולוצייה נמוכה ולגרום לו לעבוד על מחשבים מודרניים קשה למדי. למי שיש ברשותו את המשחק המקורי הוא יכול לנסות להריץ אותו באמצעות המדריך הבא  או פשוט לקנות את הרימייק.

הרימייק: Grim Fandango remastered edition  2015

אחת ההכרזות המפתיעות ביותר של השנה שעברה הייתה שנזכה לראות את גירסת הרימייק של המשחק הגדול הזה. הגירסה המחודשת לא אכזבה כלל הסגנון הגרפי נשאר זהה והקסם נשאר אותו הקסם 🙂 . הממשק עבר התאמה, הרזולוציה השתפרה לHD, האודיו שודרג משמעותית והרקעים המרונדרים מראש של המשחק המקורי זכו לעבור עיבוד תלת מימדי בזמן אמת. זאת בנוסף לאחד הפיצ'רים החביבים ביותר הערות המפתחים. אם לא שיחקתם במקור עשו לעצמכם טובה ותקנו את הפנינה הזאת.

Day of the Tentacle

 

 

המקור: Maniac Mansion II: Day of the Tentacle 1993

אחד מהקווסטים הגדולים ביותר בכל הזמנים. במקור מבוסס על דמויות שנהגו במשחק ישן בשם maniac mention. היחוד של המשחק היה בסגנון המצוייר שהתנתק מהפרספקטיבה הראליסטית יחסית של הקווסטים בזמנו. כאן תחזו בעולם מצוייר ומשוגע עם דמיון והומור פרואים באותה מידה. נוסף לכך הפאזלים במשחק חוצים זמנים ומיוחדים מאוד בשל כך. בונוס מיוחד שקיים במשחק הוא האפשרות לשחק במשחק הראשון בסדרה Maniac Mansion מתוך המשחק עצמו (easter egg ) ואם ברימייקים עסקנו אז באופן פרדוקסלי גם Maniac Mansion המקורי זכה לרימייק מעריצים מודרני יחסית, תוכלו להורידו ולשחק בו בחינם כאן.

הרימייק: Day of the Tentacle Remastered  2016

האנימציה והסגנון האהוב עברו התאמה מלאה לעידן ה- HD. בניגוד לרימייק הקודם של אי הקופים כאן בוצע שחזור מלא ומדויק המשחק נראה זהה מלבד החדות הסאונד וכמובן הממשק עודכן לסגנון העכשוי כפי שמקובל ב double fine אך ניתן לשחק גם עם שחזור הממשק המקורי. קיים בונוס כרגיל של הקריינות של יוצרי המשחק המקורי לגבי היביטים נבחרים. מומלץ בחום למי שעדיין לא נחשף .

Full Throttle

המקור: Full Throttle 1995

אחרי ההצלחה של Day of the Tentacle האולפן ביקש להחיות את הז'אנר שסבל מדשדוש בעקבות עלייתם של משחקי הפעולה במחשב האישי. הרעיון היה לבסס עלילה בוגרת ואלימה יותר שתמשוך שחקנים בחזרה לז'אנר. Full Throttle לא אכזב והציג סיפור מקורי כמו גם קטעי קריינות יוצאים מהכלל של שחקנים מובילים. חידוש גדול נוסף הופיע בדמותו של ממשק המשתמש שעבר חידוש מרענן לכדי הייצוג המודני אליו אנחנו רגילים (הממשק שומש בעתיד גם ל- The Curse of Monkey Island ). המשחק שתוכנן להיות חלק מסדרה של משחקים (בעקבות הצלחת סדרת אי הקופים ) היה קצר וקל מהרגיל גם אם נרטיבית מאוד מגובש.

הרימייק: Full Throttle Remastered 2017

האנימציה והסגנון עברו התאמה מלאה לעידן ה- HD. בדיוק כמו Day of the Tentacle גם כאן הסגנון נשאר זהה הכל פשוט נהיה חד וחלק הרבה יותר. ראוי לציין כי קטעי האקשן שזכורים לנו עברו שינוי מלא ומרשים לעידן התלת מימד וקטעי המעבר מרשימים במיוחד שכן נוספו המון פרטים שמנצלים את המעבר למסך הרחב.

רימייקים בתנור

Shades of Sanity רימייק לSanitarium

Shades of Sanity

למרות שמדובר ברימייק ביזארי מעט (תלת מימד) למשחק אימה קלאסי התוצאה הסופית עשוייה להפתיע לטובה בזכות ההפקה האיכותית.

 

רימייק ל Indiana Jones and the Fate of Atlantis

אם הסרטון הזה לא הדהים אתכם אתם לא אנושיים. זה נכון שיצא רימייק מסויים לWii אבל לטעמי עד שלא יוצא רימייק למחשב זה לא נחשב. סוף סוף נזכה לראות את המשחק הכביר הזה בתלת מימד. אני סקרן מאוד לגבי איכות הסאונד והדיבוב אבל עושה רושם שהצוות עושה עבודה מושקעת והתוצאה הסופית איכותית.

*פוסט זה יתעדכן מדי פעם בהתאם להתפתחויות השונות וכמובן הערות שלכם …

**לא נכנסו לסקירה כותרים ששוחררו רק לאנדרואיד או IOS כגון : Beneath a Steel Sky  או Simon the Sorcerer 1+2 כמו גם רימייקים פחות איכותיים שנעשו בידי חובבים (יש המון כאלה…)

1 Trackback / Pingback

  1. נוסטלגיה במשחקי מחשב | גיקים באפלה Geeks in the dark

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*