עולם חדש מופלא – סרטים דיסטופים

המשך הסקירה שלי על סרטי המד"ב המוצלחים ביותר.

דסטופיה היא תת ז'אנר של מד"ב המציג חברה שאינה אידיאלית. ז'אנר זה פשוט לכתיבה – תחשבו על חברה בה לא הייתם רוצים לחיות אך כזאת שעשוייה גם להתרחש במציאות שלנו וקיבלתם סיפור דיסטופי למהדרין. בחרתי לא לשייך דיסטופיות למד"ב הקלאסי גם אם באופן מסורתי סיפורים אלה משוייכים אליו ואכן בסקירה הקודמת היו מספר סרטים אשר ניתן להגדיר אותם גם כדיסטופיות (המטריקס למשל)  למרות שיש מרכיבים דיסטופים בספרי/סרטי מד"ב רבים יש יצירות העוסקת בעיקר בפן הדיסטופי של החברה ופחות בצדדים אחרים.

אפשר לחשוב על זה בתור ספולטיביות סוציולוגית (ולא מד"ב).

סרטים אשר יופיעו בהמשך הסקירה נבחרו לאחר עיון מעמיק והם מייצגים את דעתי בלבד. כאמור גם כאן הסקירה מסודרת באופן כרונולוגי.

1. Soylent Green

Soylent Green is……:)

סרט זה יצא 5 שנים מאוחר יותר מהאודיסאה של קובריק (1973) למרות שיצא בשנה מאוחרת יותר הוא בויים בצורה מיושנת בהשוואה ל2001. זהו לא סרט מרהיב , חלק מהנושאים מוצגים בצורה מגוכחת לחלוטין בהשוואה לסרטים כיום. על פניו לא הייתה סיבה לכלול אותו ברשימה ולא לכלול סרטים מיושנים אחרים. סופו  הוא אחד הסופים המרתקים ומפתיעים ביותר שהיו מאז ומעולם בסרט קולנוע (ראייה לכך אפשר לראות באין ספור ציטוטים ורפרנסים בעשרות תוכניות טלויזיה אפילו בסימפסונים). עתיד החברה האנושית מעולם לא נראה כה עצוב כל כך ועל כן הוא זוכה במקום של כבוד ברשימה, מומלץ בחום.

2.Blade Runner

אולי חשבתם ששכחתי את הסרט ברשימה הראשונה אבל שמרתי אותו במיוחד לפה :). סרטו השני של רידלי סקוט  (אחרי הנוסע השמיני) יצא ב 1982 ומבוסס על סיפור קצר של פיליפ ק דיק בשם "האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות". הסרט עוסק בחברה אנושית בה אנדרואידים מבצעים את הפעולות הבזויות שהתבצעו בעבר ע"י אנשים ולמרות זאת עושה רושם שהחברה לא אידאלית העוני והזוהמה שולטים ביד רמה או שאולי אלה הם התאגידים. שאלת הנשמה במכונה (ghost in the machine) נולדה אמנם בהאודיסאה 2001 אבל בסרט הזה היא באה לידי ביטוי באופן מלא. זהו סרט מהמם ויזואלית גם בימינו גם אם נחשב למעט איטי בהתפתחות יחסית לסרטים המדורניים ועדיין הוא "הסנונית המבשרת" לסרטים הרבים שבאו אחריו ועסקו בהבטים האלה (כמו גם בסדרת battlestar galactica).

3.Nineteen Eighty-Four

כנראה הסרט הראשון שיקפוץ לרבים לראש כישמעו על "קולנוע דסאוטופי". יצא ב1984 ומבוסס על הרומן מ 1948 שכתב ג'ורג אורוול על חברת "אח גדול" השולטת בנתיניה ביד רמה בכדי למנוע טרור. סרט אחר המבוסס על 1984 הוא-  Equilibrium מ 2002 בכיכובו של כריסטיאן בייל. לא נכנס לרשימה בגלל היותו שילוב לא מחדש במיוחד של 1984 ופרנהייט 451. דוגמא זו ממחישה ש 1984 היה ועודנו ממשיך להיות האב הרוחני של סרטי מד"ב דיסאוטופיים רבים עקב המסר החודרני העומד בבסיסו. 1984 נכלל ברשימה זו כי הוא היה הראשון אך הוא אינו קל לצפייה בשנית בגלל הדכדוך הקשה בו הוא רווי.

4.Brazil

הסרט נוצר ב 1985 ע"י טרי גיליאם ומספר את סיפורו של פקיד אפרורי בחברה בירוקרטית הסובלת מכשלים חברתיים המונעים ממנה לתפקד באופן תקין או לתפקד בכלל. הסרט נחשב למוצלח במיוחד לא רק בגלל העיצוב הביזארי והעלילה המגוחחת (בצורה נפלאה) אלה עקב הרעיון שאם אנשים עוסקים בעבודה משעממת החוזרת על עצמה (כמו שקורה לרוב בחברה המודרנית שלנו) הם עשויים להשתגע ובכך לחדול מלהוות חברים באותה החברה. למרות שהוא עוסק בעתיד הוא מהווה מראה מדוייקת למדי לנעשה בחברה המודרנית שלנו (מינוס ההומור והגרוטסקיות) בכך הסרט הקדים את זמנו בהרבה.

5.Robocop

הסרט הראשון יצא ב 1987 ובויים ע"י פול וורהובן (זיכרון גורלי)  הוא מבוסס על סדרת קומיקס מצליחה והצליח להפתיע את הוליווד כאחד הסרטים הראשונים שהיו מבוססים על סדרת קומיקס ולא היו גרועים להחריד. הסרט מתאר מציאות אלטרנטיבית בה העיר דיטרויט נאלצה להפריט את שירותי העיריה השונים (כולל המשטרה) לתאגידים פרטיים. מה היה קורה אם מצב דומה היה קורה בישראל למשל 🙂 ? כחלק ממצוקת כוח אדם שהמשטרה סובלת ממנה עקב הפשע הגואה בעיר תאגיד אחד שכזה מחליט לבנות רובוט שוטר שיהיה חסין כל. בנוסף לאספקט הדיסטופי בעלילה הסרט עוסק בנושאים מד"בים טהורים כגון משבר הזהות של סייבורגים (האם אני אדם או מכונה ?)

הסרט מימש את הפוטנציאל של הזכיון בצורה טובה למדי אך  פיספס מעט בעקבות זליגה של תרבות שנות ה – 80 ואי הבשלות של האפקטים (שגם אם היו מצויינים יחסית לתקופה אינם משתווים לאלה של היום). תרצו לבדוק גם את הסרט השני אך בשום פנים ואופן לא לגעת בשלישי או בריבוט המודרני שהיו איומים.

6.Gattaca

Gattaca פתח תקופה חדשה של סרטי מד"ב דיסטופים. יצא ב 1997 ונשאר רלוונטי היום כפי שהיה בתחילת המהפכה הגנטית.  ב 1996 מדענים שיכפלו את הכבשה דולי והכניסו את הפולמוס המפורסם בשאלת ההנדסה הגנטית לציבור הרחב. הסרט מתאר חברה מושלמת. ילדים מהונדסים לפי המפרט הרצוי להורים ולפי כמות הכסף שיש ברשותם. כתוצאה מכך החברה אנושית כוללת בתוכה מספר רב של אנשים "זהים" ומושלמים – חכמים , יפים ואתלטים. חברות היי טק אינן מעסיקות עובדים לא מושלמים ולכן מי שנולד כדרך הטבע מופלה לרעה ונאלץ לחיות את חייו בביצוע עבודות שחורות.

הסרט מספר על בחור אשר נולד כדרך הטבע וסובל מפגם בליבו. הוא  מחליט כנגד כל הסיכויים והמגבלות לקנות זהות חדשה ולהתחזות לאדם מושלם במטרה להשיג את חלום חייו. סרט מהפנט מהמם ויזאולית למרות התקציב הזעום אך חשוב יותר מכך מכיל הופעות משחק משובחות של איתן הוק וג'וד לאו בתחילת דרכם.

7.Minority Report

בויים ע"י ספילברג ב 2002. לפי דעתי סרט המד"ב המושלם. למרות זאת לא ניתן להתעלם שמדובר בדיסטופיה. גם סרט זה מבוסס על סיפור של פילפ ק דיק והפעם עוסק בהתפתחות יוצאת דופן אשר צפויה להשפיע באופן עמוק על חברה אנושית. מה אם יכולנו לחזות כל פשע אלים לפני שהתבצע ולעצור את הנאשמים עוד לפני שיוגדרו ככאלה ? בסרט טום קרוז משחק בלש משטרה במחלקה החוזה פשעים שבמהלך עבודותו מגלה כי הוא בעצמו צפוי לבצע פשע שכזה וכך נהפך לנרדף בעצמו ע"י מערכת לא מושלמת.  הסרט מתאר את אחד הדילמות הגדולות ביותר בנוגע לכוחות הביטחון – "מי שומר על השומרים ?"

מומלץ בחום

8.Aeon Flux

מדוע הכנסתי את הסרט הזה לסקירה ? הוא דומה להחריד ל Equilibriumו-  1984 בשטאנץ שלו. אבל בניגוד אליהם מהנה. 1984 לא היה סרט מהנה, הוא היה עמוס במסרים חשובים שנתנו לו חזות מתוחכמת והוא היה אפל ומורכב אבל הוא בהחלט לא היה סרט ש"כיף" לצפות בו.

איאון פלוקס הוא סרט שנוצר לדור ה- MTV הוא יפה וסקסי ומעביר מסרים חשובים בצורה שטחית ומהנה. אני לא יכול לומר שהבחירה בסרט הזה הייתה שלמה משהו בתוכי סירב להאמין שנתתי לסרט הזה מקום ברשימה. למרות זאת  אייון פלוקס  הוא סרט מד"ב מטופש מודע לעצמו ולא מנסה לתאר עלילה הגיונית או מקורית. עיצוב יפיפיה ורעיונות מקוריים (בחלקם) וכמובן שרליז ת'רון באחת מההופעות הסקסיות ביותר שלה (היי גם זה הישג).

9.V For Vendetta

מבוסס על הרומן הגרפי הנפלא של אלן מור ומוכיח ש"קומיקס" מסוגל להתרגם בצורה מושלמת לקולנוע אם בונים את התסריט ועיצוב הדמויות נכון. הסרט יצא ב 2006 ומתאר חברה דיסטופית באנגליה הנשלטת ע"י דיקטטורה פשיסטית קיצונית. את המנהיג הפשיסטי מגלם ג'ון הרט (סגירת מעגל שכן הוא גילם גם את הגיבור הראשי והמתנגד בסרט 1984). הסיפור מתחיל במורד הקורא לעצמו V השואב השראה מהדמות ההיסטורית של גאי פוקס ומזימת אבק השריפה שלו.

מדובר ביצירת מופת אמיתית השואבת השראה ממקורות שונים. רבדים על גבי רבדים של סמליות ומשמעות מסתתרים בסרט הזה כך שכל צפייה מגלה משהו חדש. גילומו של הוגו ויבינג (הסוכן סמית – מטריקס) את V היה מעבר למושלם הוא עשה את V . מומלץ בחום.

10.Children of Men

מה קורה לחברה שמפסיקה להוליד ילדים ? איזו תקווה כבר יכולה להיות לחברה כזו ? הסרט המופלא הזה גם הוא מ 2006 בא לענות על שאלה ומצליח בצורה מופתית.

תחושות הבדידות והחוסר אונים מוגשים באופן לא מצונזר וכמעט פיוטי. כאשר האקשן נכנס לתמונה הוא נחקק בזכרון בצורה הדומה להחריד ל Half Life 2 שזה אומר סצנות אקשן מעולות שמשחקי מחשב ידעו לספק אבל סרטי הוליווד נכשלו בכך באופן עקבי עד אז. ילדי האדם הוא סרט מד"ב דיסטופי שובר לב ומקסים בכך.

Idiocracy.11

האדם שאחראי ליצירה הזאת מ 2006  (שנה מצויינת לדיסטופיות 🙂 ) רחוק מסצנת המד"ב שנות אור. מייק ג'אדג היוצר של ביוויס ובטהד אמנם עשה סרטים בעברו (ראוי לציין את Office Space המצויין) אבל זה סרט המד"ב הראשון שלו ולכן גם שונה מהותית מכל מה שהז'אנר הזה ידע.

הרעיון שעומד בבסיסו הוא מה אם החברה אנושית לא מתפתחת קדימה אלה למעשה הולכת אחורה. בני האדם נהפכים למפגרים יותר לא בהתפתחותם הביולוגית אלה בהתפתחותם החברתית. הסרט הזוי מצחיק ומציג דיסטופיה חברתית בהגדרתה המדויקת ביותר. למרות שהוא קומדיה החלטתי לכלול אותו ברשימה מיכוון שההיבט הדיסטופי בו ניכר והוא מציג נקודות למחשבה שלא נמצאות בשום סרט אחר בז'אנר ובנוסף הוא קורע מצחוק.

12.snowpiercer

היו סרטים דיאוטופיים רבים מ 2006 עד שנת יציאת הסרט הזה ב- 2013 Gamer , Repo Men , Daybreakers , In Time , Oblivion , : Elysium ואפילו משחקי הרעב. אבל כשמנתחים את הסרטים האלה מגלים שרובם פשוט ממחזרים או משלבים רעיונות קודמים בתוך מעטפת נוצצת יותר.

כתבתי סקירה מלאה על הסרט כאן. לכל השאר הסכם ואומר שמדובר במסע סוראליסטי של קבוצת פרולטריון אל עבר הקרון הראשון של רכבת המכילה את שרידי האנושות מפרוץ עידן קרח חדש. הרכבת מייצגת את מבנה האנושות כפי שהוא גם בימינו אך כמובן נכון לא משנה באיזו תקופה בהיסטוריה תבחרו. זהו סרט פילוסופי-חברתי נדיר שעוסק בנושא שאף אחד לא רוצה לגעת בו אבל הוא רלוונטי מתמיד גם בימינו. מומלץ בחום לחובבי הקולנוע הקוריאני וחובבי מד"ב.

13.black mirror

נכון שלא מדובר בסרט קולנוע אבל גם לא ממש בסדרת טלויזיה. אין כנראה שום דבר דומה לזה בימינו. סדרה שלמה העוסקת בנושאים חברתיים רלוונטים , דיסאוטופיים שתמיד יגרמו לכם לחשוב על העולם שמסביב באופן ציני יותר ואולי מפוקח. עד כה יצאו 3 עונות כשכל עונה מכילה מספר פרקים , כל אחד מהם לא קשור לשני ומתאר סיפור קצר העוסק בהיבטים של טכנולוגיה וחברה וההשפעה ההדדית שלהם.

מומלץ מאוד.

להמשך הסקירה: קומדיות מד"ב מעולות  או מי שלא קרא את החלק הראשון המיטב שבמד"ב

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*