המיטב שבמד"ב

אני בטוח שיצא לכם לתהות מהו סרט המדע הבדיוני הטוב ביותר.

לסרטי מד"ב יש נטייה להזדקן וזה מובן. מסרטים שמתבססים על טכנולוגיה ככל שהטכנולוגיה משתכללת וטעמם של האנשים משתנה המד"ב מהתחיל להזדקן. סרט מד"ב טוב לפי דעתי הוא כזה ששומר על הרלוונטיות שלו זמן ארוך ככל האפשר ולא מתפשר עלילתית על חשבון האפקטים או העיצוב.

סקירה זו תנסה להציג בפניכם את המיטב הקיים בז'אנר נכון להיום.

דוגמאות מסויימות נעדרות (חלק יוצגו ברשימות אחרות כגון עולם חדש מופלא – סרטים דיסטופים או קומדיות מד"ב מעולות ועשויות להיות בולטות בהיעדרם. הרשתי לעצמי לא להכניס סרטים שגם אם נחשבות כקלאסיקות , לא ראויות לפי דעתי להחשב ככאלה (כמובן במבט לאחור).

הרשימה בנויה באופן כרונולוגי (על בסיס שנת יציאת הסרט). כל הסרטים הנכללים ברשימה זו לפי דעתי נחשבים הטובים ביותר.

1. 2001 A Space Odyssey

2001 A Space Odyssey

הסרט המכונן של המדע בדיוני המודרני.  יצא לקולנוע ב-1968 ובויים ע"י סטנלי קובריק , בניגוד לגרסת הספר המקורית, הגירסה הקולנועית שוכתבה ע"י ארתור ס קלארק במיוחד עבור סרטו של קובריק כדי ליצור יצירה עמוקה יותר ופילוסופית. מדהים לראות כיצד סרט ישן כל כך שרווי באווירה העיצובית של שנות ה- 70  לא הזדקן בצורה בולטת למרות ההחלטות העיצוביות האלה. הסרט מרגיש מודרני ואפילו מצליח להשפיע על סרטים חדשים יותר לכן אני צופה שהוא ישאר רלוונטי לעוד שנים רבות.

2.Dune

dune

יצירת המופת הספרותית הזאת תורגמה לקולנוע ב 1984 ע"י הבמאי ההזוי דיוויד לינץ. הסרט כמעט והצליח לתרגם את הספר באופן מושלם, כלומרהתפאורות , השחקנים והאפקטים היו מצויינים.

הבימוי הוא סיפור אחר. לאור כל מה שדיוויד לינץ יצר (מולהולנד דרייב , טווין פיקס ) ניתן לומר שהוא עושה כסף מלהיות הזוי. הטירוף הכללי פגע לעיתים באחידות העלילתית כמו גם בעריכה שהיא זוועתית. מאז החלום הרטוב של מליוני מעריצים זה לקבל גרסה נאמנה ומושלמת לספר.

בשנת 2000 יצאה גירסת המיני סידרה  אשר ניסתה לשפר את הפגמים של הגירסה המקורית ולעדכן את האפקטים למילניום החדש אולם התוצאות היו גרועות בהרבה.

לצערי נצטרך לחכות עוד X שנים עד שהטכנולוגיה והתקציבים הנדרשים יגובשו בשביל להציג את החזון המקורי של חולית בצורה ראויה על גבי מסך הכסף עד אז הגרסה הקולנועית הזו תחשב כיצירת מופת.

3. Alien Trilogy

alien-giger-set

טרילוגיית הסרטים הזו שהראשון בויים על ידי גיימס קמרון. חוללה מהפכה בסצנת המד"ב. היו סרטים דומים לפני הנוסע השמיני אך הסרט הזה הציג משהו חדש לחלוטין. העיצוב שלו היה משהו ריאליסטי ומפחיד, החייזרים עוצבו ע"י האמן גייגר והאפקטים המיוחדים היו לא פחות ממרשימים . הסרט הראשון יצא ב 1979 ומאז נעשו לו מספר המשכים. השני המעולה והשלישי שהיה לא פחות מיצירת מופת (בבימויו של דיוויד פינצ'ר הצעיר מי שיעשה  יצירות כמו שבעה חטאים ומועדון קרב בהמשך). אחרי הסרט השלישי הסדרה נהפכה לעיסה מטופשת שאינה ראוייה אפילו לאזכור. לאחרונה ראינו ניסיון להתניע מחדש את הזכיון בפריקוול המעט משונה של רידלי סקוט: Prometheus. הוא היה כזכור מהמם ויזאוליות אך מעט דל בעלילה מעניינת. נותר רק לחכות ולראות מה העתיד צופן לסדרה.

4.Stargate

התמונה באדיבות gatecast

סרט מד"ב אקשן מ 1994 שפוספס בקופות אבל הוליד את אחת מסדרות המד"ב הטובות ביותר בטלויזיה – STARGATE SG1 . הסרט נראה מרשים מאוד בתקופתו וגם כיום האפקטים והעיצוב לא הזדקנו בהרבה. את הבסיס הרעיוני לעלילה ניתן לשייך לכתביו וספריו של אריך פון דינקן. בספריו תיאר כיצד ישויות ביקרו את כדור הארץ בעבר ויתכן שכל הבסיס התאולוגי של האנושות מבוסס ומתעד מפגשים אלה. הרעיון עצמו גם אם מעט קונספרטיבי בגישתו הוליד סרט לא רע  וזכיון מצליח מאוד.

5.Twelve Monkeys

סרטו של טרי גילאם מ 1995 הוא אחד מהסרטים הטובים ביותר שנראו על מסע בזמן. הייחוד שלו מסרטים אחרים היא האחיזה האיתנה של הסרט בחוקי הפיזיקה האבסורדיים של החזרה בזמן והפרדוקסים הנלווים. ביחד עם בימוי מעולה ומשחק לא פחות ממבריק של בראד פיט וברוס ויליס הסרט זכה בצדק למעמד של סרט קאלט. למי שמעוניין בהסבר המקיף ביותר שמצאתי על סרט יכול למצוא אותו כאן.

6.Contact

הסרט יצא לקולנוע ב 1997 כשהוא מבוסס על פי ספרו של המדען המפורסם קארל סייגן. אין בו עלילה הוליוודית טיפוסית. אין  קאטרזיס או קונפליקט ואין בו דמויות מורכבות. מה שיש בו והרבה זה ריאליזם מדעי ואמונה בקיומם של חיים תבוניים אי שם ביקום והסרט עושה עבודה נפלאה בצגת הצדדים האלה.

7.Dark City

הוא יצא ב 1998 נכשל בקופות ונשכח מאז. לא רבים מכירים את הפנינה הזאת שהציגה ספוקולטיביות ספרותית במדיום קולנועי. יקום אלטרנטיבי כפי שמוצג פה מוכיח שמד"ב לא חייב לעסוק במדע טהור או אפילו במציאות שלנו והוא יכול בהחלט לעסוק בבדיון שמעוגן מדעית. מומלץ בחום ולו בשביל לראות מאיפה סרטים כמו : המטריקס וINCEPTION שאבו השראה ברורה.

8. Bicentennial Man

אתם כנראה לא זוכרים את הסרט הזה וחבל. יצא ב 1999 בכיכובו של רובין ווילאמס המנוח שנותן פה הופעת משחק מקסימה. הסרט מבוסס באופן חופשי על ספרו של אייזיק אסימוב האדם הפוזיטרוני . הגירסה הקולנועית לספר מדהימה ! לפי דעתי הספר עצמו לא ניצל את הפוטנציאל והיה קצת משעמם. אחת הסיבות לכשלונו היחסי של הסרט בקופות היתה שיווקו כקומדיה וכסרט לילדים. מהלך משונה משום שהסרט לא מיועד לילדים בניגוד ל"אינטלגנציה המלאכותית" המפוספס של ספילברג הסרט הזה לא מפחד לעסוק ישירות בסוגיות האמיתיות בתפקודו של רובוט דמוי אדם ויחסו בחברה אין פה סתם עוד סנדרום פינוקיו אלה המהות בלהיות אנושי. בלי להוסיף עוד מילים רוצו לראות !

9.The Matrix

לפני שהוא נהרס כטרילוגיה, אנדי ולארי ואשובסקי יצרו את יצירת המופת שלהם. כאשר הסרט יצא ב -1999 לתוך אווירת הפחד מבאג 2000 וסוף העולם הוא חולל מהפכה תפיסתית שלמה. לראשונה נושאים פילוסופים "כבדים" שולבו בעלילת אקשן מפתיעה ומהנה שטלטלה את העולם הפנימי של כל הצופים באולם הקולנוע (אני זוכר את מחיאות הכפיים בסוף הבכורה כאילו זה היה אתמול 🙂 ). גם היום האפקטים המיוחדים לא הזדקנו והסרט למרות האווירה המעט שנות ה-90 שלו לא הזדקן בהרבה.

10. Primer

סרט ביכורים של שיין קרוט' מ 2004 מזכיר קצת את פאי המצויין. גם כאן מדובר בסרט דל תקציב אשר הופק בכשרון רב ובאמצעים צנועים. הסרט עוקב אחרי 2 חברים המפתחים דרך מציאותית במיוחד לחזור בזמן. בגלל הריאליזם הזה מתעוררים גם פרדוקסים פיזיקאלים העומדים למוטט את הכל. סרט חכם שעשוי להרתיע צופים קז'ואלים , מותח ומעניין. מומלץ לקרוא את זה בכדי להבין כיצד הם בעצם עשו את זה.

13.The Man from Earth

זהו סרט מד"ב לא מוערך או ידוע במיוחד, וחבל. אחד מהכותבים של מסע בן כוכבים כתב סרט מסקרן , חריף ויוצא מהכלל. אין בו אפקטים ואין בו אקשן אבל יש בו מד"ב ספרותי שקשה מאוד למצוא בסרטים של ימינו. הוא יצא ב2007 ומאז אני לא חושב שהופיע עוד משהו דומה לזה.

14. District 9

מה היה קורה אם חייזרים היו "נתקעים" על כדור הארץ ללא יכולת לחזור לכוכב הבית ? פליטים מזוהמים אלה שצורכים את המשאבים שלנו ומזהמים את הערים. במצב כזה בני האדם היו מציגים לראווה את טבעם המרושע והמתנשא. הסרט יצא ב 2009 והציג קונספט חדש ומרענן לחלוטין במד"ב הקולנועי. ראוי לציין את הצלחתו המטאורית של הסרט לאור תקציבו המאוד צנוע , האפקטים משרתים את העלילה (במקום שהעלילה תהיה האפקטים) המשחק משובח ועבודת הרגשות בסרט הזה בונה חתיכת מעורבות של הצופה בהתרחשויות על המרקע / מסך.

15.Moon

מי היה מאמין שדווקא בסרט מד"ב דל תקציב מ 2009 , סאם רקוול מרביץ את הופעת המשחק הטובה בחייו. אנחנו עוקבים אחרי כורה בתחנת כרייה על הירח בעל חוזה ל 3 שנים לספק לכדור הארץ את משאבי האנרגיה (באמצעות כרייה של הליום 3 ושליחתו לכדור הארץ). הוא מתגעגע לביתו ולחייו על כדור הארץ אבל כאמור חתום על חוזה. עקב שרשרת אירועים בלתי צפוייה הוא מגלה את האמת על מצבו.

16. Avatar

מותר לכם לעקם אפים על הבחירה הזו,  מבקרים רבים פתרו את הסרט כסתם כפיל של פוקהונטס / רוקד עם זאבים כאשר יצא ב 2009.  למרות כל זה לא ניתן להתכחש להישג המרשים פה. במהלך הצפייה בתלת מימד הרגשנו כאילו אנחנו נמצאים בפנדורה. האפקטים וההפקה המנופחת הצליחה באופן נדיר לפצות על העלילה השבלונית. אז כן הסרט לא מקורי במיוחד אבל המדע שלו לא רע , הרעיונות מעניינים וחלק מהסצינות פשוט יצירות אומנות צבעוניות.

17.Star Trek

שנת 2009 היתה שנה טובה מאוד למד"ב. לא רק שיצאו בשנה זו הרבה סרטים טובים הם גם התקבלו בתשואות ע"י אנשים שאינם חובבי מד"ב במקורם.

הז'אנר הצליח להפוך למיין סטרים קולנועי והיום זה לא מוזר ללכת לראות סרט מד"ב כשהאולם עמוס בצופים. מסע בין כוכבים הייתה סדרה עתיקה ששודרה בטלויזיה האמריקאית. גם היא התחילה כמיינסטרים טלויזיוני אשר מי שצפה בה היו בעיקר ילדים (כאלה שיכלו להרשות לעצמם לדמיין עולמות רחוקים). המבוגרים פשוט לא  הבינו את הסגנון הזה.

כאשר הסידרה התבטלה יצאו הסרטים שהתעסקו בנושאים מורכבים יותר. הסרטים הישנים האלה לא הצליחו לממש את החזון – העולם האמיתי התקדם במהירות רבה יותר מהחזון המקורי (האביזרים והטכנולוגיה לא נראו אמיתיים מספיק) מאז הסדרה התפתחה לכיוונים שונים באמצעות הסדרות : הדור הבא , חלל עמוק 9 , וויאג'ר ואנטרפרייז. כל סידרה הציגה שיפור טכנולוגי , עלילה מעניינת וכללה מרכיבים מדעיים רבים שהקשו על הקהל הרחב לקבל אותה.

אלה פשוט לא הצליחו להבין מדוע אין יריות בסגנון המערב הפרוע של מלחמת הכוכבים. הזכיון הזה היה שקט סולידי ומדעי ונתן דגש חזק על כתיבה יותר מאשר ההפקה (שהייתה למרות הכל יקרה מאוד בהשוואה להפקות של סדרות אחרות עקב ריבוי האפקטים)

ב 2009 יצא האיתחול של העולם הזה. הסרט הזה גם אם לקה בכמה כשלים מרכזיים היה פנומנלי. האפקטים הרגישו אמיתיים לשם שינוי , הטכנולוגיה נראתה אמינה בהרבה ואפילו המשחק היה מוצלח יותר מאשר בסדרה המקורית. הכשלון היחסי שלו הוא גם היתרון. הסרט הציג פחות דגש על הצד המדעי (שגם ככה בעצם לא נחוץ משום שהטרקים יודעים איך הכל עובד ואנשים שרק באו לראות סרט לא באמת אכפת).

האתחול הצליח וכעת נותר לנו רק לדמיין לאיזה מחוזות מחודשים יקחו אותנו היוצרים בעולם המוכר אך גם השונה מאוד של סטאר טרק.

18.Inception

לנולאן יש את היכולת המופלאה הזו לייצר שוברי קופות רב מימדיים. סרטים אינטלגנטים שהם מבדרים ,מדהימים ויזואלית וגם עמוקים באופן מפתיע. הסרט יצא ב 2010 ומאז הספיק להפוך לסרט פולחן אמיתי. בסרט קבוצה של מומחים מתאספת  בהנהגתו של לאונרדו די קאפריו במטרה להפוך את המציאות לחלום ובחזרה למציאות כל זאת באמצעות מסע לתוך התת מודע של איש עסקים עשיר במטרה לשתול במוחו את הרעיון למכור את האימפריה העסקית שבנה אביו. מעבר לתסריט החכם וההומאז' לאנימה Paprika של סאטושי קון היצירה הסופית היא שילוב מתוחכם של אושן 11 , מטריקס וסרטי מד"ב ישנים של שנות ה-60 בסגנון Fantastic Voyage.

19.Rise of the Planet of the Apes

סדרת כוכב הקופים שיצאה לה בפרהיסטוריה של המד"ב הקולנועי תמיד הייתה בעייתית. הרעיונות מאחוריה היו מעניינים אבל הביצוע : משחק דרמטי מוגזם , אפקטים מיושנים פגעו באופן קשה ברעיונות מאחוריה. ב2001 טים ברטון זכה לביים את הריבוט לסדרה הזו שהתברר כלא שונה מהותית מהסידרה הישנה …כלומר משחק גרוע ואפקטים לא מספקים. ב2011 הגיע הריבוט המוצלח שהציג רעיונות נועזים על נפילתו של האדם באופן קוהרנטי ומרגש. הקופים בסרט עוצבו ב CGI מעולה והמשחק המשובח של אנדי סירקיס בתור סיזר חדר לליבם של הצינקים הגדולים ביותר והפך את הסרט הזה למד"ב טוב ולהתחלה של סדרת סרטים שכנראה תתפתח לטובה גם בעתיד.

20.Looper

שוב סרט על מסע בזמן , שוב סרט על פרדוקסים של מסע בזמן. כן הרעיונות שלו דיי שחוקים כבר אבל כאמור הסרט הזה עוסק במשהו שסרטים אחרים על מסע בזמן כמעט ולא עוסקים. מפגש עם האני המבוגר. הרעיון הזה שעומד בבסיס הסרט הופך את הצפייה למותחת , מהנה ומיוחדת.

21.Cloud Atlas

הסרט מבוסס על רומן ספוקטולטבי מ 2004 באותו השם. אין ספק שמדובר בסרט mindfuck מעניין , עשוי טוב ומכיל אפקטים (במיוחד איפור ועבודת מחשב) מרשימים במיוחד. הסרט חצה מבקרי לחצי , חלק אהבו מאוד וחלק שנאו אותו. כפי שהבנתם כבר אני חושב שאין ייצוג מספיק רחב וטוב של הספרות הספקולטיבית בקולנוע ועל כן השילוב הדמיוני הוא משהו שאהבתי בסרט מאוד (מד"ב הוא כאמור שם נורא מטעה לז'אנר רחב יותר).

22.Ender's Game

רבים לא יסכימו עם הבחירה הזו ואני יכול להבין אותם. לתרגם ספר כה אהוב לקולנוע היא משימה לא פשוטה שכנראה דינה להכשל. לפי דעתי למרות שהייתי רוצה לקבל גירסה אפלה וארוכה יותר (אולי אפילו סדרת טלויזיה) הניסיון הראשוני לעשות גרסה קולנועית למשחק של אנדר הוא בעיני הצלחה. השחקנים קולעים בול לתיאורים הסיפרותיים. האפקטים מדהימים (במיוחד סצנות המשחק חלום) והסרט משאיר לכם טעם לעוד כמו שאף סרט לא עשה (אולי בגלל שקראתי את שאר הספרים 🙂 ) מומלץ בחום לכולם.

23.Interstellar

התחלנו את הרשימה עם האודיסאה 2001 סרט מד"ב פילוסופי ונסיים אותה עם סרט מד"ב פילוסופי עדכני. הצוות הקבוע של נולאן (הפקה , כתיבה , צילום ואפקטים) ייצר כאן יצירת מופת של ממש העוסקת בנושא שכמעט ולא התעסקו בו בקולנוע . יחסיות זמן  היא בלב ליבו של הסרט אך גם חלוציי חלל, עתיד האנושות וכמובן הרס הסביבה הטבעית של האדם. זהו סרט חשוב (גם אם טיפ טיפה ארוך מדיי) שמבוצע באופן מרשים והוא בהחלט ראוי להיות היורש הרוחני של האודיסאה 2001.

נהניתם מהסקירה תוכלו לקרוא את ההמשך שלה ב:

עולם חדש מופלא – סרטים דיסטופים

וקומדיות מד"ב מעולות

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*