קומדיות מד"ב מעולות

ברוכים הבאים לסקירה השלישית של הרשימות : המיטב שבמד"ב ו- עולם חדש מופלא – סרטים דיסטופים. והפעם קומדיות !

1.Sleeper

לחצו כאן לטריילר

הפנינה הזו מ 1973 מייצגת נאמנה את סגנון יצירתו של וודי אלן בתקופה בה הוא היה שווה משהו. הפעם אלן צוחק על העתיד הרחוק אך בעצם מבקר את ההווה. הסרט מהווה את האב הרוחני של פיוצ'רמה לא רק בקונספט – אדם מורדם , מתעורר בעתיד , מתקשה להסתגל לסביבה . אלה גם בנרטיב. להשתמש בעתיד בשביל לצחוק על ההווה בעצם. הסרט הזה היה פורץ גבולות , סוראליסטי ומקורי באמת.

אה והסרט מצחיק גם בימינו !

2.Brazil

לחצו כאן לטריילר

ברזיל עלה לאקרנים ב 1985 ובוים ע"י טרי גיליאם. מתוארת בו חברה בירוקרטית המזכירה מעט את הדיסאוטופיה של 1984 אך סובלת מכשלים בירוקרטים המונעים ממנה לתפקד באופן תקין. הסרט נחשב למוצלח במיוחד לא רק בגלל העיצוב הביזארי והעלילה המשונה אלה גם בזכות הרעיון שאם אנשים עוסקים בעבודה משעממת החוזרת על עצמה (כמו שקורה לרוב בחברה המודרנית שלנו) הם עשויים להשתגע ובכך לחדול מלהוות חברים מועילים בחברה. למרות שהוא עוסק בעתיד הוא מהווה מראה מדוייקת למדי לנעשה בחברה המודרנית שלנו (כמובן בצורה מוקצנת והומוריסטית) בכך הסרט גם הקדים את זמנו.

3.Star Trek IV: The Voyage Home

אתם עשויים לחשוב כי הבחירה בסרט של מסע בין כוכבים כקומדיה היא פשוט לא שפויה. מעריצים יקרים בניגוד לשאר הסדרה, הסרט הרביעי של "הדור הישן" פחות מביך לצפייה. גיבורי האנטרפרייז חוזרים אחורה בזמן לשנות ה – 80 בכדי להציל את כדור הארץ מאבדון. העלילה מתרחשת בשנות ה -80 ולכן הסטים והאפקטים המזדקנים של הסדרה המקורית פחות מצליחים להפריע ל- Suspension of disbelief .הסרט מתאר איך אנשים מהעתיד היו רואים את העבר בשנות ה- 80 ולמעשה מהווה ביקורת חברתית על התקופה . בצפייה היום תחושו גם אתם כאילו חזרתם אחורה בזמן לתקופה משעשעת והזויה בהיסטוריה האנושית, שנות ה-80 .

4.Spaceballs

לעיתים הנוסטלגיה מצליחה להשתלט על ההגיון. במצבים כאלה גם סרטים מטופשים כמו Spaceballs מצליחים להשתרבב לתוך הרשימה. בזמנו (1987) הוא נחשב לדבר המצחיק ביותר שנראה על המסך , הקומיקאים הטובים ביותר השתתפו בחזונו של הבמאי מל ברוקס שהיה בשיאו ויצרו פרודיה על מלחמת הכוכבים.

סרטים אחרים שברוקס יצר כגון "אוכפים לוהטים" ו"ההיסטוריה המטורפת של העולם" עדיין נחשבו לקומדיות אדירות. כיום קשה לצפות בסרטים אלה מבלי לגחח הריי היום יש לנו דברים מצחיקים יותר. מה שמחזיק את הסרט הזה היא בעיקר הנוסטלגיה. הבדיחות פשוט ילדותיות במקרה הטוב וגרועות במקרה הרע (האמירה ה"סאטירית" "May the schwartz be with you" צפויה להרים גבות נבוכות מקהל הצופים של היום).

למרות כשלונו להשאר עדכני זו הייתה יצירה פרודית חשובה. באותה תקופה לא צחקו באופן ישיר על יצירות מד"ב עד להופעתו ובכך הוא סיפק השראה וסלל דרך לעשרות סרטים אחרים מוצלחים יותר.

למשל הפארודיות העדכניות על סטאר וורס של Family Guy :

 

5.Twins

 

השרירן ארנולד שוורצנגר מגלם גאון אתלטי ודני דה ויטו הוא אחיו התאום הפחות מושלם. הרעיון נשמע מד"בי לחלוטין אבל הסרט עוסק בהשלכותיה של טכנולוגיה המאפשרת ליצור תינוקות "מושלמים". מעבר לניסיון הראשוני לדון ברעיונות האלה בקולנוע (אם לא מחשיבים את "עולם חדש מופלא") מדובר גם בקומדיה קטנה ומקסימה באמת.

6.Coneheads

זוכרים את סרטי  SNL של שנות ה 80-90 ? הדוגמא הנוכחית מייצגת כנראה את הטוב שבהם. שחקנים נפלאים , בימוי טוב ואפקטים שגם היום נראים מעולה עזרו להרכיב קומדיה אדירה שעומדת בחלקה גם היום (הסרט יצא ב 1993 ).  מומלץ בחום.

7.Mars Attacks!

ב 1996 טים ברטון הוציא הומאז' מטורף ומשעשע לסרטי המד"ב הזולים של שנות ה – 50. התוצאה הסופית הייתה קומדיית אימה מעולה על חייזרים ואנשים. באותה שנה בדיוק יצא גם היום השלישי וסרטו של ברטון היווה גירסה סאטירית ומשעשעת על שובר הקופות הרציני מידי.

8.Mystery Science Theater 3000

הכל התחיל בסדרת קאלט אשר שודרה בין השנים 1988 – 1999. הצלחתv בקרב גיקים ומעריצי מד"ב הייתה עצומה. ב 1996 יצא הסרט אשר המשיך באותה מתכונת כמו הסידרה: אסטרונאוט נכלא על ספינת חלל מלווה בחבריו הרובוטים uנאלץ לצפות בסרטי מד"ב גרועים משנות ה- 50 כחלק מתוכנית העינויים שלו. בכדי לשרוד החבורה מלווה את הסרטים בתגובות עוקצניות ומשעשעות ההופכות כל סרט גרוע לקומדיה מעולה.

9.Men in Black

ב 1997 קיבלנו קומדיית מד"ב לא טיפוסית. סרט בכיכובם של טומי לי ג'ונס ווויל סמית אשר עסק בסוכנות ממשלתית סודית המפקחת על תנועת חייזרים מ- ולתוך כדור הארץ. הרעיון הלהיב גם את הציבור הרחב והיה למעשה לסרט המד"ב הראשון מזה שנים שמשך אליו את כולם. הסרט השני היה להצלחה קופתית כבירה למרות היותו שכפול פושר של כל מה שהפך את הסרט הראשון למעניין. מומלץ להתעלם מהסרט השלישי שהוא מיותר לחלוטין.

10.Futurama

כן לא מדובר בסרט קולנוע. הסידרה הזו מבית היוצר של מאט' גרונינג היא כל כך טובה שלא יכולתי שלא להכניס אותה לרשימה. אם טרם נחשפתם לתופעה אתם חייבים לעשות לעצמכם טובה ולעשות זאת בהקדם ! קומדיית מד"ב משובחת ואיכותית שלצערי כרגע בהקפאה עמוקה. אבל היי לא נורא לאחרונה קיבלנו יורש רוחני שלה ומומלץ שתצפו בו גם…

11.Galaxy Quest

כאשר יצא ב- 1999 הוא הוכיח שאפשר לעשות פארודיה מד"בית בלי לצאת מפגר. התסריט המבריק והטאלנטים שהופיעו בו גרמו לכך שבמהרה הוא קיבל מעמד קאלט בקרב חובבי המד"ב ומסע בין כוכבים בפרט. טים אלן מגלם שחקן עבר כושל ששיחק בסדרת טלויזיה ישנה בשם גלקסי קווסט ונאלץ לאחד את צוות השחקנים המסוכסך מהעבר בכדי לעזור לחייזרים ידידותיים להלחם בפולשים.

12.Evolution

קומדיה חביבה מהבמאי של מכסחי השדים. שהיא פחות או יותר זהה לסרט העתיק ההוא אך עם חייזרים וללא רוחות. יש כאן המון פרצופים מוכרים ואפקטים מרשימים. לא הסרט המבריק ביותר ברשימה אבל בהחלט בעל פוטנציאל מעניין.

חבל רק שהסוף המפגר הצליח לקטול את הרעיון הזה באופן מוחלט…כאמור סרט קליל שלא לוקח את עצמו ברצינות.

13.Idiocracy

עברו 11 שנים מאז הקרנתו ואני יכול לומר בלב שלם במעט הזמן שעבר אנחנו בהחלט נהיינו מטומטמים יותר.

האדם שאחראי ליצירה הזאת מ 2006 רחוק מסצנת המד"ב שנות אור. מייק ג'אדג היוצר של ביוויס ובטהד אמנם עשה סרטים נחמדים בעברו (ראוי לציין את Office Space המצויין) אבל זהו סרט המד"ב הראשון שלו ועל כן  גם שונה מהותית מכל מה שהז'אנר הזה ידע. הרעיון שעומד בבסיסו הוא בכך שהחברה האנושית לא מתפתחת אלה הולכת אחורנית.

מעבר לזה הסרט עצמו מאוד מצחיק ומציג דיסטופיה חברתית בהגדרתה המדויקת ביותר.

14.WALL·E

זהו סרט האנימציה הראשון אשר בנוסף גם היה קומדיה מתוקה ונהדרת וכמובן סרט מד"ב מהנה.

העלילה עוקבת אחרי רובוט קטן ובודד אשר נאלץ לנקות את הזבל שהאנושות השאירה מאחוריה, בדרך הוא מתאהב ברובוטית ומציל את פליטי האנושות מחיים נוחים מדי. אם עדיין לא ראיתם תעשו לעצמכם טובה ענקית ותראו את הסרט הזה.

15.Fanboys

מה היה קורה אם הייתם מאחדים מדע בדיוני וקומדיית נעורים בסגנון רוד טריפ ? הייתם מקבלים את  Fanboys. מעבר לרעיון הזה הסרט מדגים בצורה אפקטיבית למדי את תופעת הפאנטיות המוזגמת ולעיתים חסרת כל פרופורציה שיש למעריצים מסויימים. העלילה מתארת את קורותיהם של 5 חברים במסעם לחוות סקייווקר בכדי להגשים את חלומו של חברם ולחזות במלחמת הכוכבים- אימת הפאנטום טרם יציאתו. היום סרט המד"ב המושמץ ביותר אבל בעבר התקווה של מליוני מעריצים.

קהל היעד של הסרט – הגיקים , יהנה מכל רגע משלל בדיחות על עולם המד"ב. צופים אחרים (שהעולם הזה זר להם לחלוטין) עשויים לתהות מה מצחיק פה כל כך בעצם. ככל סרט בסגנון רוד טירפ אין פה עלילה טובה או משחק מרשים. כך שהסרט מומלץ בעיקר לגיקים והם אלה שיהנו ממנו במיוחד .

16.Hot Tub Time Machine

איפה חזרה לעתיד ברשימה ?! …אולי זה עבר לכם בראש. הרשו לי להסביר.

חזרה לעתיד היה טרילוגיית סרטים חביבה שהעלילה שלה הייתה מקורית ומעניינת אבל לפי דעתי הוא לא היה כל כך מצחיק והוא בהחלט לא הזדקן בחן. הרעיון של הסרט שירש אותו דומה מאוד ל"חזרה לעתיד" גם כאן גיבורי הסרט חוזרים לעבר ומנסים למנוע טעויות אשר ביצעו במהלך חופשה אחת אגדית. אבל פה ההומור הוא גולת הכותרת. מדובר בסרט מצחיק , מרגש ורווי באווירת שנות ה- 80 (הרבה יותר רלוונטי לדור שלנו). ללא ספק אחד מסרטי המסע בזמן האהובים עליי ביותר.

17.Frequently Asked Questions About Time Travel

סרט הזוי על מסע בזמן. הוא כולו מתרחש בפאב שכונתי באנגליה. גיבוריו יוצאים לליל בילוי משמים במהלכו מגלים שהם צפויים להביא את הגאולה לאנושות . תוך כדי גילוי זה מתברר שמתנקשים מנסים לצוד ולחסל אותם והדרך היחידה שלהם להינצל היא ע"י מסע לתקופות שונות בזמן דרך דלת השירותים (מתברר ששם נמצא הקרע בזמן).

באופן אישי סגנון הבימוי והעלילה היו דומים מעט לד"ר הו (למרות מעמד הקאלט שלו אך פעם לא הצלחתי להתחבר לדביליות האינהרנטית בתוכו) ועל כן לא כל כך אהבתי את הסגנון….אבל מליוני אנשים אוהבים את ד"ר הו ועל כן רוב הסיכויים שיאהבו גם את הסרט הזה.

18.Paul

פול הוא משהו מיוחד.על פניו מדובר בהעתק של ET. אבל מסתבר שהביצוע של הרעיון העתיק הזה מקבל בסרט מתיחת פנים ועדכון רציני לשנות ה-2000.

ניק פרוסט וסיימון פג (shaun of the dead) מתאחדים בסרט לקומדיה שהיא יותר אמריקאית מבריטית. את ההומור הבריטי המעונב מחליפות בדיחות פלוצים וגראס עכשוויות. החייזר פול מגולם ע"י קולו של סת רוגן וככזה מתנהג באופן אנושי , אנושי מדי.  זה גם הופך את הסרט לשונה ממרבית סרטי ה"חייזרים פוגשים אנשים".

זהו סרט גיקים כתוב הייטב (בניגוד ל- Fanboys ). נכון שהוא צפוי מדי אבל למרות זאת בניגוד לסרטים אחרים הוא מהנה ולכן גם יותר מראוי לצפייה.

19.Guardians of the Galaxy

מצטער אבל מדריך הטרמפיסט לגלקסיה לא יכנס לרשימה הזו… תבינו זה לא שהוא היה איום ונורא ..כלומר בסה"כ האפקטים היו יפים וצוות השחקנים אתאים כמו כפפה לדמויות מהספרים. פשוט הוא לא היה סרט טוב לפי דעתי (העלילה שלו הייתה פשוט משעממת) ובטח שהוא לא עשה חסד לסדרה עלייה הוא מבוסס. שומרי הגלקסיה לעומת זאת מאוד מזכירים אותו ברמת הגיחוך של תיאור היקום החייזרי אבל לעומתו הסרט חתיכת הישג מכמה בחינות. מדובר בסרט של מארוול אבל גם קומדיה מד"בית פרועה למדי. כן קומדיה …נכון שגם אנטמן מצחיק בדרכו שלו וגם ד"ר סראנג' ושומרי הגלקסיה כלל לא מוגדד כקומדיה, סצנה בה הגיבור מנצח את הנבל באמצעות קרב ריקוד לא יכולה להיות בסרט רציני. לכן מדובר בקומדיה גמורה ולא שום דבר אחר. אהה ויש דביבון מדבר ….

1 Comment

1 Trackback / Pingback

  1. המיטב שבמד"ב | גיקים באפלה Geeks in the dark

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*