גיקים, אסקפיזם ומדינת תל אביב

לאחרונה יצא לי לקרוא מסמך שחובר על ידי ארנון סופר ויבגניה ביסטרוב בשם מדינת תל אביב והאיום על ישראל.

אנחנו הגיקים כנראה האסקפיסטים הבולטים במדינה. כולנו בוחרים להשקיע את זמננו באסקפיזם טהור: משחקי מחשב , קומיקס , סרטי קולנוע , סדרות טלויזיה, מד"ב , פנטזיה , ספרים , משחקי תפקידים , משחקי שולחן ועוד. מרחב המחייה של רבים מאיתנו שלא במפתיע נמצא בתוך גבולות "מדינת תל אביב". היא מזינה אותנו ודואגת למתן את השפעותיה של מדינת ישראל.

Kingdom of Tel Aviv by Elad Lerner

החזון (גם אם נכתב ב 2006) של ארנון סופר כי מדינת ישראל כנראה תגיע לנקודת האל חזור בקרוב ותגווע נכון יותר מתמיד. הנה אנחנו מתקרבים ליום עצמאותה ה- 67 של המדינה שלנו והסימנים שלה לא נראים מעודדים.

מדינה זו צמחה בשביל לספק הגנה ליהודי העולם אך גם מרחב מחייה עבורם. פה בנו תשתיות וערים מודרניות. ככל שעבר הזמן לצערי נשארנו בעיקר עם חיילים שנפלו בקרב ,חברה לא מתפקדת , סחטנות פוליטית של מגזרים שונים, בידוד עולמי , גזענות מחרידה , חוסר שוויון ומנטליות כוחנית ודורסנית של האזרחים.

אנחנו הגיקים ביצענו החלטה לא מודעת (או מודעת ?) לא להיות חלק מהמדינה הזו. את הבידור שלנו אנחנו צורכים מחו"ל וקצת מתוכניות סאטירה ישראליות ששוחטות פרות קדושות וסמלי מדינה. פלורליזם ומדע הם העקרונות המוסריים שלנו, הפנינו עורף ברור לחזון הציוני. החילוניות שלנו מקדשת את מרכז תל אביב , החלפנו את העברית באנגלית ועולם המושגים שלנו לועזי וקוסמופוליטי. אליעזר בן יהודה כנראה היה מתהפך בקברו אם היה רואה מה נהיה עם מפעל השפה שלו אבל גם התהפכות זו היא מושג לועזי בעצם ….

יום כיפור למדינת ישראל

יום העצמאות הוא יום הכיפורים של המדינה. בכל שנה יש טקסים לאומיים-אזרחיים ואנחנו אמורים להתמלא בפטריוטיות חדשה כאשר הלפידים במשואות בוערים והמטוסים באוויר מבצעים את תרגילי הסדר שלהם. את הסליחה אנחנו אמורים לבקש מהמדינה אותה ישות שדואגת שנחייה פה גם מחר עם מים בברזים, חשמל בקיר ומשכורת שנכנסת לבנק.

אזרחיה , אני ואתם אמורים לעשות חשבון נפש עם עצמנו לגבי התנהגותנו, לבקש סליחה ולהמשיך לפעול באותם הדפוסים הישנים……יום כיפור למהדרין.

נטייה לגיקיות

היפסטרים תל אביב , גיקים , שמאלנים , גרבוזים , אמנים יפי נפש איך שהם לא יקראו לנו הם צודקים. הנטייה הטבעית שלנו להעדיף אסקפיזם ולא את המציאות מטריפה את הדעת של כל אזרח ישראלי מהשורה.

אנחנו מרחיקים את ישראל מאיתנו ובכך כנראה דואגים כי היא תפסיק להתקיים בסוף. לא מתוך מהלכים פוליטיים או תסיסה חברתית אלה מתוך חוסר רצון של חלקים גדולים ממדינת תל אביב להשתייך הלכה למעשה לישראל הזו.

העתיד ?

הנה צמחה לנו פה מדינה שרוצה להתנתק מהארץ הישנה והטובה. היא רוצה לזנוח את הכותל ואת השכינה ולחיות בתוך מגדליה מול הים התיכון זהו חזון אוטופי ויפה כיאה לכל מה שלמדנו לדמיין.

אבל המדינה  היא זו שדואגת שנוכל לקיים את אורח החיים הזה. לדפוסי הפעולה הממלכתיים שלנו אחרי יום עצמאות יש השפעה מורגשת. כל שנה שעוברת ישראל מאבדת את עצמה קצת יותר על חשבונה של מדינת תל אביב השכנה.

הידיעה שאנחנו כנראה מביאים את חורבנה של מדינת ישראל כפי שהיא הוקמה לא ישנו את התנהגותי כי זה מי שאני. בדומה למהלכים דומים בהיסטוריה אין פה רעים וטובים אלה רק בני אדם והשקפות עולם. באופן אירוני זו גם הסיבה שאני לא צופה שאחרי יום העצמאות נהפוך להיות חלק מאותו העם. כל שנה קוראים לאזרחים להתאחד וכל שנה האבדלים מורגשים יותר.

חילונים – דתיים , מזרחיים – אשכנזים , ימנים – שמאלנים , רוסים , ערבים , אתיופים , תיימנים , מרוקאים , גיקים , קוסמים , מוגלים…

ימים מעניינים עתידים להגיע והשאלה היחידה שעולה לי בראש היא האם מדינת תל אביב תוכל לתפקד בלי ישראל ?

עצמאות 67 שמח לכולם !

74762011_h

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*