המאבק נגד אפלייה גזעית: מ X-men ועד Heroes Reborn

אדם החליט כי מוטלת עליו משימה אלוהית להעניק לעולם גזע מובחר של אנשים טובים ונאורים יותר. אני לא מדבר על מגנטו כמובן אלה על האיש שיצר אותו – אדולף היטלר.  מגנטו או בשמו היהודי מקס אייזנהארדט שרד את זוועות המלחמה ורצח משפחתו בידי הנאצים , אירוע מכונן וחשוב שלמעשה עיצב את השקפת עולמו. קשה להבין כיצד ניצול טיהור אתני מחליט לאמץ השקפת עולם הדומה לזו של היטלר ולפעול בכדי לבצעה על בני תמותה רגילים.

כך נכתב בקומיקס המצויין של ג'ק קירבי וסטן לי – האקס-מן. מעבר לדמויות המעניינות וקווי העלילה הפאנטסטיים הזכיון הזה עשה משהו חדש בעולם הקומיקס שטרם נראה לפניו, הוא התחיל לטפל בבעיות חברתיות אקטואליות. בארה"ב אזרחים באותה התקופה הופלו לרעה בגלל צבע עורם ונאבקו להכרה בזכויות שוות. סיפורי הפנטזיה התלושים מהמציאות של סופרמן או באטמן נקראו באותה תקופה בעיקר ע"י מתבגרים ואילו המסרים החתרניים של מארוול ואקסמן החלו לחלחל לתוך תרבות הנגד שהתעוררה נגד הממסד האמריקאי השמרני.

יש הטוענים כי הבסיס לדמותו של מגנטו היה לוחם החופש מלקולם אקס

גיבורי על התבססו תמיד על אישים שונים .כמו כל יצירה אומנותית קשה מאוד ליצור משהו חדש ומרבית האמנים המוצלחים ידועים בכך שהם לוקחים ומשנים חומרים קיימים. אקס-מן השפיעו על יוצרים אחרים למשל אלן מור ודייב גיבנס ליצור את Watchmen ולטפל בנושאים חשובים אחרים כמו מלחמת ויטאנם , המלחמה הקרה ומעורבות המדינה בחיי האזרחים. נושאים שהחלו לצוף עקב המלחמה הקרה בזמן שלטון רייגן.

איך זה המשיך

כשהקומיקס עבר את המהפכה האינטלקטואלית שלו הטלויזיה הייתה דוממת לפחות בכל מה שקשור לנושאים של ספקולטיביות חברתית. הסיבה הפשוטה הייתה שבניגוד לחתרנות המתאפשרת בהוצאה לאור, הצנזורה בטלויזיה האמריקאית הייתה הרבה יותר משמעותית. סדרות כמו מסע בין כוכבים שילבו נושאים חברתיים שונים והצליחו לעיתים להחדיר מתחת לראדר נושאים קשים אבל השפה המד"בית הקשה בבסיסה והסגנון לא משכו מעריצים רבים מעולם הקומיקס (מצד שני היו גם הגנה מהצנזורים שלא תמיד שמו לב). כך שבכל מה שקשור לגיבורי על בשנות ה- 90 חזינו בעיקר בניסיונות לעבד את גיבורי הקומיקס הותיקים לטלויזייה ולקולנוע למטרות רייטינג. סופרמן , ספיידרמן ואפילו סדרות כמו הרקולס או באפי מחסלת הערפדים היו בסופו של דבר סדרות גיבורי על שגרתיות בלי יותר מדי מסרים חברתיים נפיצים.

Heroes

הסידרה "גיבורים" השפיעה באופן משמעותי יותר ממה שנותנים להם את הקרדיט על היווצרותם של הסופר גיבורים הפוסט-מודרנים בטלויזיה. הרעיון הבסיסי מאחורי העונה הראשונה היה דומה מאוד לאקס מן אבל ניתן דגש משמעותי לכיצד כוחות על משפיעים על חיי היום יום וההשלכות הישירות שלהם על החברה. הסגנון הקומיקסי היה מאוד מעניין ומודע למקורות שלו. אך פריצת הדרך האמיתית של הסדרה הייתה בנטייה לפוסט מודרניות. הגיבורים בגיבורים מתגלים כנבלים והנבלים אולי בעצם גיבורים. הרעיון של השחור שהוא בעצם אפור בדיוק כמו הלבן היה חדש לחלוטין לקהל הצופים. כשהיוצרים החלו להשתמש בכל מני מנגנוני עלילה שחוקים כמו שכחה ,מסע בזמן ומימדים מקבילים החלה הקריסה שלה לתוך עצמה ופספוס איום ונורא לקראת העונה השלישית.

כאשר הסדרה ירדה מהמסך קיבלנו שורה של העתקים קונספטואליים כמעט זהים : דם אמיתי שהעתיקה את כל המהות והלבישה אותה על ערפדים ו- Alphas שניסתה לחבר גם דרמה משטרתית בלשית לתוך הנוסחה הזו. הופיעה גם סדרה מקורית יותר כמו Misfits ששאבו השראה "מגיבורים" ולקחה אותה לכיוונים אחרים.

הגל השני של החזרתיות

במקביל לסדרות האלה, בטמן מתחיל היווה את הנקודה בזמן בה יוצרים ומפיקים נזכרו שאם אורזים תוכן ישן בעטיפה מודרנית ניתן יהיה למכור אותו מחדש. התוכן המקורי החל במהרה להזנח עבור שורה של ריבוטים ורימייקים מוצלחים ופוסט מודרניים יותר או פחות של גיבורי-על. בעקבות הפריצה הגדולה של מארוול בקולנוע התעוררה מלחמת רייטינג מטורפת וסדרות שניסו לשכפל הצלחה זו גם למסך הקטן: פלאש , גותאהם , החץ , הסוכנים של ש.י.ל.ד , קונסטנטין , דרדוויל.

אנחנו עדים לאופנה האחרונה שהיא ליצור ריבוטים לעולמות ודמויות קומיקס אהובות. באופן בלתי נמנע גם גיבורים חוזרת בהתגלמות מודרנית: HEROES REBORN . בסדרה הזו קיבלנו בעיקר קריצות לקוי עלילה ישנים וכמובן דמויות אהובות וישנות. היצירה הקולנועית טלוייזיות השתנתה במידה כזו שסדרות וסרטים שעושים הומאזים ו"קריצות מטא" מנסים לזכות להערכה. אם כי בסופו של דבר הסידרה הזו נכשלה לחלוטין ובדיוק מהסיבה הראשונה שציינתי. במקום לטפל בנושאים חדשים או מכניקות סיפוריות חדשות אנחנו מקבלים תוכן ישן ארוז מחדש הכל נהפך לרימייק ומה שלא רימייק נהיה לעוס מקריצות מטא.

עתיד היצירה

זו הייתה סקירה שטחית (מאוד) ומהירה של ההיסטוריה של גיבורי הקומיקס עד כה. רציתי לנצל הזדמנות זו ולשאול שאלה שמנקרת בראשי מזה תקופה. הפנדומים הגיקיים נהפכים למורכבים וקשים יותר לכניסה ע"י אנשים מחוץ לקהילה. קיימים היום פנדומים חדשים שכל קיומם מושתת על פנדומים אחרים כך למשל קינגסמן: השירות החשאי שנחשב למגוחך עבור אנשים שאינם מבינים את הרפרנסים שלו ותוכניות כמו ריק ומורטי שהם בלתי אפשרויות להבנה / הנאה ללא ידע מעמיק בגיקדומים רבים אחרים.

הגיקדום נהפך לתנ"ך מטאפורי המשוכתב באופן אין סופי. מי שלא התחיל לקרוא אותו בעבר יהיה לו קשה מאוד להנות ממנו בעתיד בגלל כל השרבוטים וסימני העפרון לצידי הדפים. מעניין אם הילדים שלי יצליחו להבין את כוונת המשורר מכל זה והאם היצירות העתידיות מהם הם יהנו יהיו מובנות לי 🙂 ?

1 Comment

  1. אתה בטוח שאקס-מן הם הגיבורים בין המשפיעים ביותר? באטמן, סופרמן וספיידרמן יותר מפורסמים וואטצ'מן זה ה"קומיקס לאנשים שלא אוהבים קומיקס".

    הבעיה בקומיקסים, לעומת פנדומים אחרים שהם כל כך גדולים שקשה לדעת מאיפה להתחיל. אין כמעט גם נקודת התחלה. אם את רוצה ללמוד על ספרות אז מאוד קל – כולנו נתקלנו בהמינגוואי, אורוול, סלינג'ר, קרואק או האקסלי אם ראינו קצת סרטים וטלווזיה. אם אתה רוצה להתחיל עם הדיסקוגרפיה של פרינס אתה פשוט שומע את Sign of the Times ו-Purple Rain קודם. איפה לעזאזל מתחיל הסיפור של סופרמן?

    יש גיבורים שקצת קל איתם. לבאטמן יש כמה ספרים משלו (Killing Joke), אבל לרוב זה ממש מבלבל. אבל אם הזקן שכותב קומיקס (אלן מור הוא זקן, הוא לא בנאדם) באמת כזה טוב, אז צריך ללמוד ממנו ולתת לגיבורים האלה ספרים משלהם שיחקרו את הדמויות, הפסיכולוגיה שלהם ושל האויבים שלהם.

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*