משחקים על כלום

JERRY: So, we go into NBC, we tell them we've got an idea for a show about nothing.

GEORGE: Exactly.

JERRY: They say, "What's your show about?" I say, "Nothing."

GEORGE: There you go.

קשה במיוחד למצוא משחקים שהם על כלום.

minecraft mojang

מאז המשחק המתועד הראשון בהיסטוריה (לפני כ 5000 שנים) כל משחק התבסס על הוראות לביצוע אבל מיינקראפט (minecraft) שבר את הנוסחה הזו. הגישה שלו לעיצוב משחק הייתה רעננה במיוחד, לתת לשחקנים עולם ולא להכתיב להם מה לעשות בו. בכך מגלם בתוכו אין סוף אפשרויות. למשל לפתוח חווה חקלאית , לצוד זומבים , לרקוח שיקויים , לבנות בתים וערים או בכלל לתכנת מחשבים. כל זה לא באמת משנה לשום דבר שמתרחש במשחק.

אם נחזור רגע לסיינפלד , יש אנשים שפשוט לא סובלים את התוכנית הזו. ההומור הציני והיעדר משמעות מוסרית למעשים של הגיבורים. בדומה לכך גם מיינקראפט מטיל אימה קיומית בקרב שחקנים ותיקים. אימה קיומית כי עצם מהותו של ה"משחק" והחוקיות שבבסיסו מתפוררים. זהותו הפנימית של הגיימר עומדת בפני מבחן , אין אתגר , אין מטרה ואין משמעות לחוקים. ממש אנטיתזה לגיימינג.

לאחרונה יצא לי לחזור לשחק בהמשך הרוחני של מיינקראפט , "No Man's Sky" .

התמונה באדיבות : https://www.windowscentral.com/

אני זוכר שכאשר המשחק יצא אנשים השתגעו. רבים הלינו שהמשחק כלל לא דומה למה שהוצג בטריילרים וחויית המשחק כוללת המון גריינדינג וחזרתיות גרפית. מעבר להייפ המוגזם שהמשחק יצר לפני יציאתו לדעתי זו היתה פשוט חוסר הבנה,No Man's Sky הוא היורש הרוחני של מיינקראפט כלומר העלילה היא לא הפואנטה. במקום לצפות למשחק עולם פתוח (פרוסידורלי) בסגנון Skyrim היה עליהם להתכונן למשחק על כלום שמרחיב את היריעה מכוכב לכת יחיד, ליקום כולו.

זה משחק על כלום במלוא המובן של המילה. קיימים מספר סוגי משחק וסוג המשחק יקבע את החוק היחיד שתצטרכו ללכת בעקבותיו. אם תבחרו במצב ההישרדותי (קיימים 2 כאלה) תצטרכו לא למות. חוץ מזה לא באמת משנה מה תעשו שם ומבחינת המשחק אתם יכולים לבלות את שארית המשחק על כוכב לכת יחיד ולבנות מוצבים.

ולמה זה מהנה ?

מאז שאנחנו ילדים אנחנו משחקים. המשחקים הראשונים שלנו הם כאלה שאנחנו ממציאים לעצמנו. הבן שלי נהנה מאוד להמציא משחקים מדברים שאני בכלל לא יכול להחשיב כצעצועים. משחקים עם חוקים יש להם את היתרונות שלהם (ללמד איך החברה עובדת או לפתח מחשבה אסטרטגית/יצרתית בתנאים מגבילים).

אבל ההנאה שבחופש היא משהו שנהפך לנדיר יותר ויותר ככל שאנחנו מתבגרים. לדעתי משחקים כאלה מאפשרים לנו ליצור עולם וחוקים משל עצמנו ,משהו שהוא קשה אבל גם מתגמל הרבה יותר מפשוט ללכת בתלם. משחקים על כלום הם למעשה משחקים שהתוכן שלהם הוא האדם שמשחק בהם והכלום שבהם יכול להפוך לעולם ומלואו.

1 Comment

  1. כל כך הרבה אנשים מפספסים את הפואנטה של NMS, ושל החופש שהוא נותן לך. לא מבינים איפה התוכן. איפה התוכן בארגז חול? לא בחול, אלא בילדים שמשחקים, וזה עדיין להיט בכל גן ילדים 🙂 רק צריך קצת דמיון.

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*