משחקים על כלום

JERRY: So, we go into NBC, we tell them we've got an idea for a show about nothing.

GEORGE: Exactly.

JERRY: They say, "What's your show about?" I say, "Nothing."

GEORGE: There you go.

קשה במיוחד למצוא משחקים שהם על כלום.

minecraft mojang

מאז המשחק המתועד הראשון בהיסטוריה (לפני כ 5000 שנים) כל משחק התבסס על הוראות לביצוע אבל מיינקראפט (minecraft) שבר את הנוסחה הזו. הגישה שלו לעיצוב משחק הייתה רעננה במיוחד, לתת לשחקנים עולם ולא להכתיב להם מה לעשות בו. בכך מגלם בתוכו אין סוף אפשרויות. למשל לפתוח חווה חקלאית , לצוד זומבים , לרקוח שיקויים , לבנות בתים וערים או בכלל לתכנת מחשבים. כל זה לא באמת משנה לשום דבר שמתרחש במשחק.

אם נחזור רגע לסיינפלד , יש אנשים שפשוט לא סובלים את התוכנית הזו. ההומור הציני והיעדר משמעות מוסרית למעשים של הגיבורים. בדומה לכך גם מיינקראפט מטיל אימה קיומית בקרב שחקנים ותיקים. אימה קיומית כי עצם מהותו של ה"משחק" והחוקיות שבבסיסו מתפוררים. זהותו הפנימית של הגיימר עומדת בפני מבחן , אין אתגר , אין מטרה ואין משמעות לחוקים. ממש אנטיתזה לגיימינג.

לאחרונה יצא לי לחזור לשחק בהמשך הרוחני של מיינקראפט , "No Man's Sky" .


התמונה באדיבות : https://www.windowscentral.com/

אני זוכר שכאשר המשחק יצא אנשים השתגעו. רבים הלינו שהמשחק כלל לא דומה למה שהוצג בטריילרים וחויית המשחק כוללת המון גריינדינג וחזרתיות גרפית. מעבר להייפ המוגזם שהמשחק יצר לפני יציאתו לדעתי זו היתה פשוט חוסר הבנה,No Man's Sky הוא היורש הרוחני של מיינקראפט כלומר העלילה היא לא הפואנטה. במקום לצפות למשחק עולם פתוח (פרוסידורלי) בסגנון סקיירים היה עליהם להתכוונן למשחק על כלום שמרחיב את היריעה מכוכב לכת יחיד ליקום כולו.

זה משחק על כלום במלוא המובן של המילה. יש לכם מספר סוגי משחק (השרדות וכ"ו בדומה למיינקראפט) וסוג המשחק יקבע את החוק היחיד שתצטרכו ללכת בעקבותיו. כלומר אם תבחרו במצב ההישרדותי (קיימים 2 כאלה) תצטרכו לא למות. חוץ מזה לא באמת משנה מה תעשו שם ומבחינת המשחק אתם יכולים גם לבלות את שארית המשחק על כוכב לכת יחיד ולבנות מוצבים אם תבחרו בכך.

ולמה זה מהנה ?

מאז שאנחנו ילדים אנחנו משחקים. המשחקים הראשונים שלנו הם כאלה שאנחנו ממציאים לעצמנו. הבן שלי נהנה מאוד להמציא משחקים מדברים שאני בכלל לא חשבתי שיכולים להיחשב כצעצועים. משחקים עם חוקים יש להם את היתרונות שלהם (ללמוד איך החברה עובדת והמשמעות של חוקים או לפתח מחשבה אסטרטגית/יצרתית בתנאים מגבילים).

אבל ההנאה שבחופש היא משהו שנהפך לנדיר יותר ויותר ככל שאנחנו מתבגרים וחוקי החברה שוחקים את היצרתיות שלנו. לדעתי משחקים כאלה מאפשרים לנו ליצור עולם וחוקים משל עצמנו ,משהו שהוא קשה אבל גם מתגמל הרבה יותר מפשוט ללכת בתלם. משחקים על כלום הם למעשה משחקים שהתוכן שלהם הוא האדם שמשחק בהם והכלום שבהם יכול להפוך לעולם ומלואו.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*